AnasayfaHaberlerGoogle I/O Öncesi Android Wear İle İlgili Bazı Detaylar Verildi

Google I/O Öncesi Android Wear İle İlgili Bazı Detaylar Verildi

Google’ın akıllı saatler için geliştirdiği Android tabanlı yeni işletim sistemi Android Wear’ın bazı detayları gün yüzüne çıktı.

Google’ın akıllı saatlere özel olarak geliştirdiği işletim sistemi Android Wear, 25 Haziran 2014 tarihinde düzenlenecek olan Google I/O etkinliğinden önce bazı detaylara kavuştu. Google tarafından hazırlanan videoda Android Wear’ın genel işleyişi üzerine bazı bilgiler verildi.

Android Wear
Android Wear

Akıllı saatlere özel olarak geliştirilen Android Wear, yaklaşık olarak 3 ay önce resmi olarak tanıtılmış; hatta Android Wear tabanlı ilk akıllı saat modelleri açıklanmıştı. Bunun üzerine bazı bilgiler ortaya çıkartılsa da tüm detaylar Google’ın 25 Haziran’da düzenleyeceği Google I/O etkinliğine saklanıyordu. Ancak Google etkinliği beklemeden Android Wear ile ilgili bazı detayları ortaya çıkardı.

Kameranın karşısına geçen Google çalışanı Timothy Jordan, Android Wear’ın genel olarak nasıl bir yapıya sahip olacağı ile ilgili bazı detaylar verdi.

Videoya kişilerin akıllı telefonlarda harcadığı zamana değinerek başlayan Timothy Jordan, kaybolan bu zamanın akıllı saatler ile minimuma indirildiğini vurguladı. Daha sonra ise Android Wear ile ilgili detayları vermeye başladı.

Android Wear’ın Google Now’da olduğu gibi sesli komut destekli çalışacağı zaten bilinen detaylar arasındaydı. Bunun yanı sıra Android Wear’da önemli bir yere sahip olan bildirimlerin 3 ana unsurdan oluştuğu da belirtildi:

Stacks

Stacks bölümü kısaca Android Wear’da bulunan çoklu bildirimlerin yönetimi ile ilgili. Yani kullanıcılar tüm bildirimleri çoklu olarak tek bir çatı altında bulabilecek. Birden fazla bildirim olduğunda en son gelen bildirim en üstte gözükecek ve diğer bildirimler ise alt kısımda (örn: +5 şeklinde) gösterilecek.

Pages

Pages kısmı ise bildirimlerin detaylandırılması ile ilgili. Yani bu alanda kullanıcı bir bildirimin detaylarını Pages kısmı ile rahatlıkla görebilecek. Pages kısmı Stacks kısmı ile de iç içe çalışabilecek.

Replies

Replies kısmında ise kullanıcılar sesli komutlar ile çeşitli işlemleri gerçekleştirebilecek. Örneğin bir mesaj geldiğinde kullanıcı “Reply” komutu ile mesajın cevap bölümünü açacak ve sonrasında verdiği komutlar ile de mesajını yazıp gönderebilecek.

Şimdilik geliştiriciler ve kullanıcılar için bu kadar detaylar veren Google, 25 Haziran tarihinde düzenlenecek olan Google I/O etkinliğinde Android Wear’ı tamamen detaylandırmış olacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler