AnasayfaTeknolojiGoogle I/O 2014'te Neler Tanıtıldı?

Google I/O 2014’te Neler Tanıtıldı?

Android One, Android Wear, Android Auto, Android TV ve daha nicesi… Google I/O 2014 etkinliğinde tanıtılan tüm yeniliklere bir göz atın.

Google dün akşam Türkiye saati ile saat 19:00’da başlayan Google I/O 2014 etkinliğinde birbirinden farklı ve etkileyici yeni ürünlerini tanıttı. Android’in yeni sürümü ile ilgili detaylardan, giyilebilir teknolojilere özel olarak geliştirilen Android Wear’a; otomobiller için üretilen Android Auto’dan, televizyonlar için üretilen Android TV’ye kadar birçok yenilik Google I/O 2014 etkinliğinde gün yüzüne çıkartıldı.

Google’ın Android biriminin başındaki isim Sundar Pichai‘nin ağırlıklı olarak yer aldığı etkinlik, çeşitli birtakım istatistikler ile başlayarak, yeni ürünlerin tanıtımlarıyla devam etti. Android’in aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştğı belirtilirken; şirketin kullanıcı deneyimini arttırarak bu sayıyı her sene katlamak istediği de vurgulandı.

Google I/O 2014 etkinliğinde tanıtılan ürünler ise kısaca şu şekilde:

Android One

Sundar Pichai’nin konuşması ile başlayan etkinlikte ilk olarak Android One programı tanıtıldı. Dünya üzerinden akıllı telefon kullanımı konusunda istatistikler veren Pichai, mobil dünyanın gelişmesi ile akıllı telefon kullanımında paralel bir şekilde artış göstermeyen bazı ülkelere dikkat çekti. Örnek olarak Hindistan’ı gösteren Pichai, buradaki akıllı telefon kullanım oranının nüfusa göre %10’un altında olduğunu belirtti. Bu nedenle akıllı telefon kullanımını arttırmak için Android One programını başlattıklarını belirtti.

Android One
Android One

Akıllı telefon kullanımını arttırmanın, maliyeti düşürerek cihaz fiyatlarını da minimuma indirmekten geçtiğine inanan Google, Android One programı ile orijinal malzeme üreticileri (OEM) ile işbirliğine gidecek. Hatta bunun için ilk olarak Micromax, Karbonn ve Spice ile işbirliği yapmış durumda.

Android One programına ilk olarak Hindistan’da başlayacak olan Google, 100 doların altında fiyata sahip olan akıllı telefonlar ile buradaki akıllı telefon kullanımını arttırmaya çalışacak. Bunun için işbirliği sağladığı Micromax şirketi tarafından üretilen ilk cihazda ise çift SIM kart desteği, 4.5 inç ekran, SD kart desteği bulunuyor. Bunun yanı sıra Android One programına dahil olan akıllı telefonlar otomatik yazılım güncellemesine de sahip olacak.

L Developer Preview

Etkilinkte Google, Android’in bir sonraki L sürümü için birçok detay verdi. Şimdilik sadece geliştiricilere kapılarını açan Android L sürümü, yenilenmiş modern arayüzden, geliştirilmiş Google entegrasyonuna kadar birçok yenilik ile beraber gelecek. Bunun için yeni Material Design arayüz platformunu duyuran Google; bu platform ile uygulama geliştiricilere kişiselleştirilmiş tipografi, renk seçenekleri ve yerleşim ile ilgili konularda oldukça kolaylık sağlayacak. Material Design ayrıca tasarımcılara da 60 fps’lik pürüzsüz ve yumuşak animasyonlar (geçişler) tasarlama imkanı verecek. (Ayrıca bkz. google.com/design)

Android L Developer Preview
Android L Developer Preview

L sürümünün ön tanıtımda ekran kilidi ile ilgili bazı yeniliklerden de bahsedildi. Örneğin bluetooth üzerinden telefonunuz ile eşleşmiş bir saatiniz varsa, telefonunuz sizdeyken ekran kilidi direkt olarak açılabiliyor. Telefon saatten uzaklaştığı zaman ise ekran kilidi devreye giriyor (desen/pattern kilidi). 3D grafik ve 64 bit işlemci desteği de Android L sürümüne ait özelliklerden birkaçı.

Bunun yanı sıra Android L sürümü ile birlikte Project Volta adında yeni bir yazılım daha geliyor. Project Volta kısaca batarya istatistiklerini ve optimizasyonunu sağlayarak kullanıcıya daha iyi bir Android deneyimi sağlyıor. Hatta Google, Nexus telefonların batarya sürelerini Project Volta ile her gün ekstra 90 dakika daha arttıracaklarını vurguluyor.

Android Wear

Etkinlikte tanıtılacağı herkes tarafından bilinen Android Wear, Google I/O 2014 etkinliğinde boy gösterdi. Ekran üzerinden kaydırma işlemleri ve ses komutları ile çalışacak olan Android Wear, Android tabanlı akıllı telefonlar ile senkronize halde olacak. Yani Play Store üzerinden akıllı telefona bir uygulama yüklendiğinde otomatik olarak bir kopyası da akıllı saatler için yüklenmiş olacak. Bu sayede tüm uygulamalar akıllı telefon ve akıllı saat arasında senkronize şekilde kullanılabilecek.

Android Wear
Android Wear

Bunun yanı sıra “OK Google” sesli komutu ile kendini dinleme moduna alan Android Wear, kullanıcının verdiği tüm sesli komutlara (mesaj, hatırlatıcı, alarm, arama vs.) reaksiyon verecek. Sesli komutların yanı sıra kullanıcılar akıllı saat arayüzünde bulunan Google Now kartları ve diğer uygulamalar ile de akıllı telefon üzerinden yapılan hareketleri akıllı saat üzerinden senkronize halde yapabilecek.

Android Wear ile birlikte tanıtılan akıllı telefonlar ise;

  • LG G Watch (Google Play Store satışa başladı)
  • Samsung Gear Live (Google Play’de satışa başladı)
  • Moto 360 (Yaz sonunda satışa sunulacak)

(Ayrıca bkz. android.com/wear)

Android Auto

Etkinlikte sürpriz etkisi yapan yeniliklerden biri de Android Auto oldu. Adından da anlaşılacağı üzere otomobiller için geliştirilen Android Auto, kullanım kolaylığı, senkronizasyonu ve kullanıcı odaklı dizaynı sebebiyle beğeni topladı. Şimdilik geliştiriciler için duyurulan Android Auto; sürücünün akıllı telefonu ile uyumlu otomobilini eşleştirmesi sonucu kendini gösteriyor. Eşleştirme işlemi yapılır yapılmaz otomobilin ekranında otomatik olarak Android Auto arayüzü beliriyor; lokasyon arama, öneri ve navigasyon menülerini kullanıma hazır hale geliyor.

Android Auto
Android Auto

Sürücüler ayrıca Android Auto üzerinden kendisine gelen mesajları görebildiği gibi, sesli komutlar vererek mesaj da gönderebiliyor. Burada sesli komutlar kullanıldığı için sürücüde herhangi bir dikkat kaybı da olmuyor.

Bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülecek olan Android Auto için Google şimdiden aralarında Hyundai, Volkswagen, Porsche’nin de bulunduğu 40’tan fazla şirket ile işbirliği sağlamış durumda.

(Ayrıca bkz. android.com/auto)

Android TV

Eğlenceyi seven Android kullanıcıları için mükemmel denilebilecek olan Android TV, tüm Android eğlencesini bir arada topluyor diyebiliriz. Aynı anda birçok işlemin yapılabildiği Android TV, akıllı telefon, tablet veya akıllı saatler ile senkronize edilebiliyor. Yani kullanıcı akıllı saati üzerinden verdiği bir sesli komutun karşılığını Android TV üzerinden alabiliyor.

Android TV
Android TV

Buna ek olarak Google Play üzerinden indirilen oyunlar da Android TV üzerinden oynanabiliyor. Hatta multiplayer olarak oyunlar oynamak da mümkün.

(Ayrıca bkz. android.com/tv)

Chromecast

Chromecast‘e gelen yeniliklere göre artık başka bir cihazdan Chromecast’e veri aktarmak için aynı Wi-Fi üzerinden bağlanmaya gerek kalmayacak. Kullanıcılar yakındaki cihazları tarayabilecek ve cloud üzerinden onlara bağlanabilecek.

Chromecast için duyurulan bir diğer yenilik ise Backdrop. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, fotoğraf klasörleri üzerinden kişiselleştirilmiş arkaplan fotoğrafları kullanabilecek. Bunun yanı sıra kullanıcılar haber veya hava durumu bilgileri alabileceği gibi; Android cihazının eşzamanlı ekran görüntüsünü de Chromecast üzerinden televizyona yansıtabilecek.

Chromecast
Chromecast

Chromebook

Aynı Android L sürümü ile birlikte gelecek olan konum yakınlığına göre otomatik olarak açılan ekran kilidi gibi Chromebook‘ta de benzer bir özellik mevcut. Yani akıllı telefonunuz yanınızda olduğu sürece Chromebook’unuz sizden şifre istemeyecek.

Gelen yenilikler arasında Android uygulamaları ile Chromebook senkronizasyonu da mevcut. Android üzerinden alınan bildirimler Chromebook’ta da görüntülenebildiği gibi; Evernote, Vine, Flipboard gibi uygulamalar da Chromebook üzerinden görüntülenebilecek (uyumlu uygulamalar şimdilik sınırlı).

Android Work Program

Android kullanıcılarının iş hayatında da çalışmalarını kolaylaştırmak adına uygulamaların tek bir platform üzerinden yönetilebildiği Android Work Program da etkinlikte duyurulan yenilikler arasındaydı. Buna göre kullanıcılar artık orijinal Microsoft Word dosyalarını Google Docs üzerinden düzenleyebilecekler.

Buna ek olarak Google, yeni bir premium Google Drive hizmeti üzerinden kişi başı aylık 10 dolar karşılığında sınırsız depolama imkanı sunduğunu da açıkladı.

Google Cloud

Google Cloud ile birlikte artık geliştiriciler yüzlerce server üzerinde çalışır vaziyette olan uygulamalarda eşzamanlı olarak düzenleme yapabilecekler. Bunun yanı sıra Google Cloud altında Cloud Save, Cloud Monitoring, Cloud Trace, Cloud Debugger ve Cloud Dataflow araçları da geliştiricilerin kullanımına açılmış durumda.

Yeni araçlara ek olarak Google bir satın alma işlemini de bu esnada duyurdu. Google, uygulamaları geliştirmek ve optimize etmek için mobil test otomasyon servisi Appurify‘ı satın aldığını açıkladı.

Google Cloud
Google Cloud

Google Fit

Açık multi-OS API platformu olan Google Fit, fitness uygulamaları ve cihazları için geliştiricilerin kullanımına açıldı. Aralarında Nike, Adidas ve Withings’in de bulunduğu firmalarla bu konuda işbirliğine giden Google, Google Fit ile tüm kullanıcıların fitness verilerini tek bir çatı altında toplayacak.

Google Play

Google Play artık oyunlar için “Saved Games/Kayıtlı Oyunlar” sekmesine sahip oldu. Buna göre artık kullanıcılar oyun ilerlemeleri, lider tabloları gibi kayıtları bu alan üzerinden görebilecek.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler