Anasayfa İnternet Google Inbox Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey (İNCELEME)

Google Inbox Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey (İNCELEME)

Google’ın yeni e-posta servisi Inbox ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi sizler için inceleyip derledik. İşte Google Inbox ve marifetleri.

Google’ın e-posta kullanımını çok farklı bir boyuta taşıdığı yeni Inbox servisi, kısa süre içinde oldukça ilgi çekmeyi başardı. Şu anda davetiye sistemi ile çalışan uygulama, henüz bir hafta önce duyurulmuş olmasına rağmen adeta bulunmaz hint kumaşı etkisi yarattı. Birçok kullanıcı Inbox’ı kullanabilmek için davetiye ararken; elinde davetiye bulunan kişiler de bu işi fırsata dönüştürmek isteyince e-ticaret siteleri Inbox davetiye ilanları ile doldu taştı.

Biz de Google Inbox davetiyesi beklerken nihayet dün gece itibariyle davetiyemize kavuştuk ve Inbox’ı detaylı görmek isteyen, özelliklerini merak eden ve ipuçlarını öğrenmek isteyenler için bir inceleme yazısı hazırladık.

Sizin için çalışan “Gelen Kutusu”

Tamamen kişiselleştirilmiş bir e-posta deneyimi sunan Google Inbox (Inbox by Gmail), uygulamayı açtığınız andan itibaren kullanımı ile alakalı çeşitli ipuçlarını gösteriyor. İpucu ekranında e-postaların gruplar halinde düzenlenmesi, önemli kısımların ilk bakışta görülmesi, hatırlatıcılar ve e-posta erteleme ile ilgili çeşitli kısa bir uygulama tanıtımı yer alıyor. Inbox ayrıca web üzerinden de görüntülenebiliyor (inbox.google.com).

Inbox giriş
Inbox giriş

Material Design’ın tadını çıkarın

Daha önce Google Play, YouTube gibi uygulamalara gelen güncelleme ile Google’ın yeni tasarım standardı Material Design‘ın küçük örneklerine şahit olduk. Inbox uygulamasında ise bu tasarımın etkisi çok daha güzel bir şekilde yansıtılıyor. İkonlar, menüler, geçiş animasyonları ve daha birçok özellik Material Design’ın sade ve yumuşak yapısına göre tasarlanmış durumda.

Inbox Material Design
Inbox Material Design

Etiket oluşturma ve düzenleme

Gmail’in Sosyal, Güncellemeler, Tanıtım vs gibi hali hazırda varolan e-posta etiket sistemi, e-postaları Inbox ile daha kolay bir şekilde gruplamayı sağlıyor. Seyahat, Alışveriş, Finans gibi etiketlerin eklendiği Inbox uygulamasında bu etiketler özelleştirilebildiği gibi; yeni etiketler oluşturmanıza da imkan tanınıyor.

Yeni bir etiket oluşturmak için sol tarafta yer alan menünün en alt kısmında bulunan “Yeni oluştur” seçeneğini tıklamanız yeterli. Hali hazırda bulunan etiketleri düzenlemek içinse; sol tarafta bulunan menüyü açıp en alttaki “Ayarlar” butonuna tıklamak gerekiyor. Karşınıza çıkan pencereden gelen kutunuzda grup olarak durmak istediğiniz etiketleri aktif/pasif hale getirebiliyor; veya etiketlere özel olarak gösterim periyodu belirleyebiliyorsunuz.

Inbox etiket düzenleme
Inbox etiket düzenleme

E-posta sabitleme

Önem verdiğiniz e-postaları sabitleyerek (pinleyerek) e-postaları daha kolay erişilebilir hale getirebilirsiniz. Bunu yapmak içinse ilgili e-postanın sağ üst tarafında bulunan sabitleme (pin) ikonuna tıklamanız yeterli. Daha sonra sabitlediğiniz bu e-postalara platformun üst tarafında bulunan ana sabitleme ikonu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Inbox e-posta sabitleme
Inbox e-posta sabitleme

Hatırlatıcı ekleme

Hesabınıza hatırlatıcı ekleme özelliği de Inbox’ın en güzel özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik ise Inbox’ı sadece bir e-posta servisi olmaktan çıkartıp ayrı bir hatırlatma servisi olarak kullanabilmenizi sağlıyor.

Hatırlatıcı eklemek için ilk olarak sağ alt tarafta yer alan kırmızı “Oluştur” ikonu üzerinden “Hatırlatıcı” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Inbox hatırlatıcı oluşturma
Inbox hatırlatıcı oluşturma

Ardından açılan sayfada istediğiniz hatırlatıcı yazınızı ekleyebiliyorsunuz. Buradaki alan üzerinden hatırlatıcınız için belirleyeceğiniz zamanı da istediğiniz bir tarihe erteleyebilirsiniz. Eklediğiniz hatırlatıcılar gelen kutusunun en üstünde gözükmektedir.

Inbox etiket düzenleme
Inbox etiket düzenleme

E-posta önizlemeleri

Inbox ile gelen yenilikler arasında bir de önizlemeler bulunuyor. Buna göre direk gelen kutusu üzerinden e-postalardaki fotoğraf, medya, PDF, video vs gibi dosyaların önizlemesini görebiliyorsunuz. Böylelikle e-postayı açmadan dosyaların önizlemesini yaparak zamandan tasarruf ediyorsunuz.

Inbox- e-posta önizleme
Inbox- e-posta önizleme

E-posta süpürme

Inbox’ın e-posta süpürme özelliği ile; sabitlemediğiniz e-postaları gelen kutunuzdan kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak içinse ilgili e-posta grubunun sağ üst tarafında yer alan tik ikonuna tıklamanız yeterli. Bu sayede sadece sabitlediğiniz e-posta ve e-posta grupları gelen kutunuzda görüntüleyebilirsiniz.

Inbox e-posta süpürme
Inbox e-posta süpürme

Diğer özellikler

Inbox’ın sahip olduğu -Google Now tarzı- akıllı arama özelliği ile e-postalar arasında arama yapma, rehberinizdeki kişilerin bilgilerini görüntüleme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak Google Now’daki rezervasyon, uçuş bilgileri vs gibi aramalar henüz Inbox’ta henüz kullanılamıyor.

Inbox’ın web versiyonundaki ana menüde Gmail’de olduğu gibi Hangouts, Uygulamalar, Google+ bildirimleri ve Google+ profili yer alıyor.

Web versiyonu artık tek sütundan oluşuyor. Gelen kutusundaki e-postalarda ise artık Gmail’deki gibi bir sayfalama sistemi bulunmuyor. Bunun yerine infinite load sistemi ile sayfa aşağı kaydıkça yeni e-postalar ekrana geliyor.

Sonuç;

Diğer e-posta servislerini unutturacak düzeyde geliştirilen Google Inbox, basit bir e-posta gönderimi yaparken bile diğer servislerden farkını gösteriyor. Material Design ile sağlanan sade tasarım ve yumuşak geçişler, uygulamayı kullanırken kişiye adeta keyif veriyor. Tamamen kişiselleştirilmiş bir e-posta deneyimi yaşatan Inbox, sahip olduğu tüm bu özellikler ile diğer servisleri kullananları kendine çekecek gibi gözüküyor. Bakalım ilerleyen günlerde Inbox ile ilgili yaşanan gelişmeler nasıl seyredecek, hep birlikte görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

CareerUp için geri sayım başladı

20 yıllık tecrübesiyle Marmara Üniversitesinin en aktif iş ve kariyer kulübü olan MieS, beklenen etkinlik CareerUp'ı gerçekleştiriyor. "Better Than Ever!" mottosu ile yola çıkılan CareerUp;...

iOS 14’de DuckDuckGo varsayılan tarayıcı seçilebilecek

Apple'ın iOS 14 ve iPadOS 14 yazılımları artık üçüncü parti yazılımların varsayılan tarayıcı olarak seçilmesini sağlıyor. Geliştiriciler ise yapılan değişikliği destekleyen sürümlerini tek tek...

Facebook’un ilk artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü 2021’de piyasaya çıkıyor

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook Connect etkinliği sırasında şirketin 2021 yılında artırılmış gerçeklik gözlüğüne ilişkin ilk ürünlerini satışa sunacaklarını belirtti. Şirketin sanal gerçeklik (VR)...

Instagram IGTV videolarına yapay zeka ile oluşturulmuş açıklamalar ekleyecek

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, sosyal medya yöneticilerini ve içerik üreticilerini memnun edecek yeni bir özelliğe kavuşuyor. Artık IGTV'deki videoların...

iOS 14 destekleyen iPhone modelleri

Apple, yeni işletim sistemi iOS 14'ü pek çok yeni özellikle beraber kullanıma sundu. Hangi modellerin destekleneceği ise merak konusu oldu. Yapılan açıklamaya göre iOS 14'ün...

İlgili İçerikler

Google’dan influencer’lara özel online etkinlik platformu: Fundo

Google'ın bünyesinde yer alan kuluçka merkezi Area 120, YouTuber ve diğer influencer'ların ücretli online etkinlik düzenleyebilecekleri yeni uygulaması Fundo'yu duyurdu. Fundo uygulaması, sosyal medya fenomenlerinin...

Google Haritalar 3 yılın ardından tekrar Apple Watch’ta

Daha önce bilinmeyen sebeplerle Google Haritalar uygulamasını Apple Watch'tan kaldıran Google, aradan geçen 3 yılın ardından uygulamayı yeniden Apple Watch kullanıcılarına sundu. Apple Watch'a gelen...

Google’ın “Telefon” uygulamasına “doğrulanmış arama” özelliği geliyor

Geçtiğimiz Aralık ayında Google doğrulanmış SMS özelliğini duyurarak kullanıcılara daha güvenilir bir mesajlaşma deneyimi sunmayı hedeflemişti. Şimdi de Google doğrulanmış arama özelliği ile bu...

Android 11 ile birlikte gelen yenilikler

Merakla beklenen ve aylardır beta güncellemeleri devam eden yeni Android sürümü Android 11 nihayet kullanıma sunuldu. An itibariyle Google Pixel, Xiaomi, Oneplus, Oppo ve...

İtalya’dan Google Drive, iCloud ve Dropbox’a inceleme

İtalya'nın rekabet kurumu AGCM, haksız ticari rekabet şikayetleri üzerine Apple, Dropbox ve Google tarafından yönetilen bulut depolama servisleri hakkında inceleme başlattı. Yapılan açıklamaya göre AGCM'nin...