AnasayfaHaberlerGoogle Android'in Sanal Gerçeklik Sürümüne Hazırlanıyor

Google Android’in Sanal Gerçeklik Sürümüne Hazırlanıyor

Google, üzerinde çalıştığı Android’in sanal gerçeklik versiyonu ile Facebook’a rakip olmaya hazırlanıyor.

Özellikle oyunseverler başta olmak üzere birçok kişiyi heyecanlandıran sanal gerçeklik (VR) teknolojileri, dev teknoloji şirketlerinin öncülüğünde gelişimine devam ediyor. Facebook’un satın aldığı Oculus Rift’in ardından şimdi de Google bu yeni teknoloji sektörüne adım atmaya hazırlanıyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre mobil işletim sistemi Android’in yeni bir sanal gerçeklik sürümü üzerinde çalışan Google, bu yeni teknoloji sahasında şimdiden yerini almak istiyor. Habere göre VR (Virtual Reality) uygulamalarını destekleyecek olan yeni Android sürümü için an itibariyle onlarca mühendis çalışmalarına devam ediyor.

Android VR
Android VR

Habere göre Android VR sürümü de diğer sürümlerde olduğu gibi ücretsiz olarak kullanıma sunulacak. Böylelikle sanal gerçeklik cihazları geliştiren şirketler için bu yeni Android sürümü iyi bir imkan sunmuş olacak; dolayısıyla Android VR’ın kullanımı yaygınlaşacak.

Facebook’un Oculus Rift’ine karşı Google’ın kartondan yapılan ve 20 dolar gibi oldukça düşük fiyata satışa sunulan sanal gerçeklik cihazı Cardboard oldukça ilgi görmüş ve mobil uygulamaları Google I/O 2014 etkinliğinde tanıtılmasından bu zamana kadar birçok kişi tarafından indirilmişti. Google’ın son hamlesinin ise sanal gerçeklik konusunda yapılan çalışmaları bir adım daha ileriye götürmesi bekleniyor.

Konu ile ilgili olarak yapılan resmi bir açıklama henüz bulunmuyor. Ancak gelişmeler oldukça aktarmaya devam edeceğiz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler