AnasayfaHaberlerGoogle'dan Giyilebilir Cihazlar İçin İşletim Sistemi: Android Wear

Google’dan Giyilebilir Cihazlar İçin İşletim Sistemi: Android Wear

Google, akıllı saatler gibi giyilebilir cihazlar için geliştirdikleri Android Wear projesini duyurdu.

Google, giyilebilir cihazlar konusunda önemli bir adım atıyor. Resmi olarak duyurulan Android Wear projesi ile Google, mobil işletim sistemini giyilebilir cihazlara getiriyor.

İlk olarak akıllı saatler için tasarlanan işletim sistemi Android Wear, akıllı telefonlar ile akıllı saatlerin tamamen senkronize halde çalışmasını sağlayacak. Klasik Google tasarımına yer verilen yeni işletim sisteminde Google’ın aşina olduğumuz birçok özelliğini görmek mümkün.

Android Wear
Android Wear

Android Wear işletim sisteminde aynı Google Now’da olduğu gibi “OK Google” komutu ile arama yapmak, cihaza belli komutlar vermek mümkün. Kısacası mobil cihazlardaki Google Now kullanımı nasılsa, akıllı saatlerde de (ve diğer giyilebilir cihazlarda) aynı doğrultuda olacak. Bunun yanı sıra işletim sisteminde yer alan çoklu ekran desteği sayesinde kullanıcılar ses komutları ile herhangi bir videoyu Chromecast aracılığıyla TV ekranına aktarabilecek.

Android Wear - OK Google
Android Wear – OK Google

Yeni işletim sisteminde dikkat çekici özelliklerden biri de giyilebilir cihazların vazgeçilmezi olan egzersiz uygulamalarına sahip olması. Koşu, bisiklet, yürüyüş gibi yapılan egzersiz hareketlerinin sonucunda; yakılan kalori, katedilen mesafe, yapılan hız gibi veriler Android Wear tabanlı cihazlar sayesinde kolayca öğrenilebilecek.

Android Wear - Egzersiz
Android Wear – Egzersiz

Google’ın hali hazırda iş ortaklarından olan Asus, HTC, LG, Motorola ve Samsung giyilebilir cihazlar için Android Wear konusunda Google ile işbirliği yapan şirketler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Intel, Broadcom, Mediatek ve Qualcomm gibi çip üreticileri de diğer iş ortakları arasında bulunuyor. Ayrıca saat üreticisi olan Fossil Groups şirketi de tasarım konusunda projeye destek verecek. Bu ortaklar ve destek veren firmalar doğrultusunda Google, yeni Android Wear tabanlı ürünlerini yıl sonunda piyasaya sürecek.

Google ayrıca Android Wear projesine destek vermek isteyen yazılımcıları ve geliştiricileri de developer.android.com/wear adresine davet ediyor.

Android Wear ile ilgili hazırlanan tanıtım videosunu ve yazılımcıların uygulama hazırlaması amacıyla hazırlanan Developer Preview videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Android Wear tanıtım videosu

Android Wear Developer Preview videosu

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler