AnasayfaHaberlerGoogle, Android Auto'nun Fazla Veri Toplaması İddialarına Yanıt Verdi

Google, Android Auto’nun Fazla Veri Toplaması İddialarına Yanıt Verdi

Google’ın Android Auto kapsamında fazla veri topladığı iddialarına Google’dan yanıt geldi.

Dün (6 Ekim 2015) sizlerle paylaştığımız haberde Porsche’nin yeni modelleri için çok fazla veri isteyen Google’ın Android Auto’su yerine Apple’ın CarPlay’ini seçtiğini duyurmuştuk. Şimdi ise Android Auto kapsamında yapılan bu iddialara Google’dan yanıt gelmiş durumda.

Motor Trend tarafından ortaya atılan iddiaya göre Porsche’nin Android Auto’yu seçmemesinin ardındaki neden, Google’ın otomobil hızı, gaz konumu, yakıt ısısı, motor devri gibi çok fazla veriyi toplaması olarak gösterilmişti. Ancak Google’a göre haberde geçen bazı önemli detaylar yanlış aktarılmış durumda.

2017 Porsche 911 Carrera S
2017 Porsche 911 Carrera S

The Verge sitesine yapılan açıklamada gizliliğe ciddi manada önem verdiklerini belirten Google, haberde geçen gaz konumu, yağ sıcaklığı ve soğutma sıcaklığı ile ilgili verileri toplamadığını ifade etti.

Android Auto üzerinden veri paylaşımının kullanıcının onayına sunulduğuna dikkat çeken Google, paylaşılan verilerin kullanıcı deneyimini arttırmak için kullanıldığına vurgu yaptı.

Porsche’nin yeni 911 Carrera ve 911 Carrera S modellerinde Apple CarPlay’i kullanacağını açıklamış olsa da, Android Auto’dan vazgeçme sebebinin bu olduğuna inanmak oldukça güç. Zira Porsche’nin ana şirketi olan Volkswagen, hali hazırda bazı modellerinde Android Auto’yu kullanıyor. Dolayısıyla Porsche’nin yeni modellerinde CarPlay’i seçmesinin ardındaki neden hala bir soru işareti olarak kalıyor.

KAYNAKTHE VERGE

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler