AnasayfaHaberlerGitHub'ın "Octicons" İkon Fontlarını Artık Herkes İndirebilecek

GitHub’ın “Octicons” İkon Fontlarını Artık Herkes İndirebilecek

Sosyal kodlama platformu GitHub, 2012 yılında duyurduğu kendine ait olan Octicons isimli ikon fontlarını artık herkesin kullanımına açtığını açıkladı.

Dünyanın en popüler sosyal kodlama platformlarından olan GitHub, 2012 yılında duyurduğu Octicons isimli ikon fontlarını artık herkesin indirip kullanabileceğini açıkladı. Yaklaşık olarak 5 ay önce duyurulan GitHub metin editörü Atom da dahil olmak üzere birçok GitHub sitesinde kullanılan Octicons ikon fontlarını aşağıdan indirebilirsiniz.

İndirmek için: GitHub Octicons

Github Octicons
Github Octicons

İkon fontları nedir?

Birçok web sitesinde yer alan ikonlar normalde resim şeklinde kullanılır. İkon fontları ise resim olarak değil, adından da anlaşılacağı üzere font olarak kullanılabiliyor. Bunun ne faydası var derseniz; font olarak kullanılan ikon fontlarını istediğiniz ölçekte boyutlandırabilir, onlara istediğiniz rengi verebilir, ikonlardan dolayı yavaşlayan site hızını arttırabilirsiniz.

Kullanılacak olan ikonları tek tek görsel olarak çağırmak yerine CSS Sprite tekniği ile tek bir dosya üzerinden çekmek hem site hızı hem de dosyaların kapladığı alan açısından siteye fayda sağlamaktadır. İkon fontları ise CSS Sprite tekniğinden daha hızlı, farklı boyuttaki ekranlar ile daha uyumlu ve kullanımı daha kolaydır.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler