AnasayfaSosyal MedyaFacebook'un Haber Uygulaması "Paper" Resmi Olarak Duyuruldu

Facebook’un Haber Uygulaması “Paper” Resmi Olarak Duyuruldu

Facebook’un Flipboard benzeri yeni haber uygulaması Paper, 3 Şubat tarihinde iOS cihazlara indirilebilecek.

Uzun zamandır konuşulan Facebook’un haber uygulaması nihayet resmi olarak duyuruldu. Mantık olarak Flipboard’a benzeyen Paper uygulaması, kullanıcıya özel haberler sunacak. Uygulama aynı zamanda Facebook’un Creative Labs birimi tarafından üretilen ilk ürün olma özelliğini taşıyor.

Gazetelerde olduğu gibi Paper uygulamasında da önemli haberler başta olmak üzere çoklu bölümler yer alacak. Facebook‘un Haber Kaynağı algoritmasına göre düzenlenecek olan haberler; fotoğraf, video, metin gibi içerikleri kapsayacak. Kullanıcılar için birçok bölümün yer alacağı uygulamada; bilim, spor, fotoğrafçılık, tasarım ve yemek gibi kategoriler olacak. Bütün bunlar kullanıcıya özel, yani kişiselleştirilmiş olarak kullanıcıya sunulacak.

Paper uygulamasında ayrıca tam ekran haber okuma özelliği de bulunuyor. Yüksek çözünürlüğe sahip bir fotoğrafa yakından bakmak istendiğinde telefonu yana çevirmek yeterli oluyor. Videolar ise Facebook’un video reklamlarında olduğu gibi otomatik olarak oynatılacak. Kısaltılmış uzun yazılar ise ekstra tarayıcı açma ihtiyacı duymadan uygulama üzerinden okunabiliyor. Uygulama ayrıca Facebook’ta paylaşmak istenilen bir haberi de öncesinden düzenlenmeye ve önizlemeye imkan veriyor.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayın.

iOS cihazlar için geliştirilen Paper uygulaması 3 Şubat 2014 tarihinde Amerika’da kullanıma sunulacak. Diğer ülkeler için ne zaman kullanılabilir olacağı ise henüz belli değil.

Her ay 1 milyar Facebook kullanıcısının mobilden erişim sağladığını açıklayan Facebook’un, platform üzerindeki en çok trafik sağlanan kısmının Haber Kaynağı olduğu düşünülürse, Paper uygulamasının oldukça mantıklı bir hamle olduğunu söyleyebiliriz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler