AnasayfaSosyal MedyaFacebook Messenger'a mesaj yönlendirme sınırı geldi

Facebook Messenger’a mesaj yönlendirme sınırı geldi

Mesaj yönlendirme (forward) özelliği artık en fazla 5 kişi veya grup için kullanılabilecek.

Facebook, anlık mesajlaşma servisi Messenger’in mesaj yönlendirme özelliğine sınırlama getireceğini açıkladı. Artık Facebook Messenger‘da mesaj yönlendirme (forward) özelliği en fazla 5 kişi veya grup için kullanılabilecek.

Yapılan açıklamaya göre bu sınırlandırma işleminin altında yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek yatıyor. Bu sayede mesajlar aracılığıyla sahte haberlerin yayılması ve kişilerin görebileceği zararlar engellenmiş olacak.

Benzeri bir kısıtlama geçtiğimiz Temmuz ayında WhatsApp’a da gelmişti. Mesajların gruplara iletilmesinde kısıtlama koyan WhatsApp, oluşabilecek tehlikeler konusunda Hindistan’da yaşanan bazı olayları örnek göstermişti.

Hindistan’da bir grubun çocuk kaçırma olaylarına karıştığını iddia eden mesajlar bir ay içerisinde 12 kişinin ölümüne neden olmuştu. Facebook bu olaylardan dehşete düştüğünü açıklayarak benzeri olayların önüne geçmek için WhatsApp için çeşitli değişiklikler uyguladığını açıklamıştı.

Facebook, Messenger için uygulanan bu sınırlamalar ile ABD başkanlık seçimleri sürecinde sahte haberlerin ve yanlış bilgilerin yayılmasının önüne geçmeyi hedefliyor. Bu bağlamda COVID-19’un getirdiği zorluklar ve son zamanlarda yaşanan ayaklanmalardan dolayı ciddi bir krizin eşiğinde olan ülkede, en azından yaklaşan seçimlerde bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

KAYNAKFacebook

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler