AnasayfaEditördenFacebook Sayfalarınız İçin Bilmeniz Gereken 7 İstatistik

Facebook Sayfalarınız İçin Bilmeniz Gereken 7 İstatistik

Eğer bir Facebook sayfanız varsa ve daha fazla etkileşim almak istiyorsanız, Buffer tarafından hazırlanan bu 7 istatistiğe göz atmalısınız.

İster bireysel ister kurumsal olsun; eğer bir Facebook sayfası yönetiyorsanız etkileşiminizi arttırmak zorundasınız. Beğeni, paylaşım, yorum vs sayfanız için aldığınız etkileşimlerden bazılarıdır. Eğer bu etkileşimleri arttırmak istiyorsanız bazı istatistikleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Bir sosyal medya yönetim platformu olan Buffer tarafından hazırlanan bu 7 istatistik; yönettiğiniz Facebook sayfalarınızın daha fazla etkileşim alması konusunda size yardımcı olabilir.

1) Fotoğraf içerikli paylaşımlar %39 daha fazla etkileşim sağlıyor

Paylaşılan fotoğraf içerikli gönderilerin; link, video ve sadece yazı içerikli gönderilere göre daha fazla etkileşim almasının yanında; Facebook’ta en fazla etkileşim sağlayan gönderilerin %93’ünü oluşturuyor. Web analiz şirketi olan Kissmetrics‘e göre fotoğraflı paylaşımlar (fotoğraflı linkler de dahil), sadece yazı içerikli paylaşımlara göre %53 daha fazla beğeni, %104 daha fazla yorum ve %84 daha fazla tıklama alıyor. Ayrıca paylaşılan fotoğrafın yeteri kadar açıklayıcı olması da etkileşim performansını maksimum düzeye çıkartıyor.

facebook fotoğraflı paylaşımlar istatistik
facebook fotoğraflı paylaşımlar istatistik

Online pazarlama şirketi Wishpond‘un verilerine göre; Facebook’ta paylaşılan fotoğraflı gönderiler genel olarak diğer gönderi çeşitlerine göre %120 daha fazla etkileşim sağlıyor. Ayrıca ilginçtir ki aynı verileri göre, paylaşılan çoklu fotoğrafların albüm olarak paylaşılması da %180 daha fazla etkileşim sağlıyor.

2) Kısa gönderiler %23 daha fazla etkileşim sağlıyor

250 karakterin altında paylaşılan Facebook gönderileri, karakter sayısı bundan daha fazla olan gönderilere göre %60 daha fazla etkileşim sağlıyor. Eğer gönderideki karakter sayısı 80’in altına düşerse o zaman da bu oran %66’ya çıkıyor.

facebook gönderi uzunluğu istatistik
facebook gönderi uzunluğu istatistik

3) Emoticons (yüz ifadeleri) kullanılan gönderiler daha fazla etkileşim sağlıyor

OPEN Forum tarafından hazırlanan infografiğe göre Facebook paylaşımlarında yüz ifadeleri kullanmak etkileşim oranlarını ciddi derecede arttırıyor. Buna göre yüz ifadesi kullanılan gönderiler, kullanılmayan gönderilere göre; %33 daha fazla paylaşım, %33 daha fazla yorum ve %57 daha fazla beğeni alıyor.

facebook emoticons yüz ifadeleri istatistik
facebook emoticons yüz ifadeleri istatistik

4) Perşembe ve Cuma günü paylaşılan gönderilerin etkileşim oranı %18 daha fazla

Buddymedia tarafından yapılan araştırmaya göre Facebook kullanıcıları Perşembe ve Cuma günleri haftanın diğer günlerine oranla daha fazla etkileşim sağlıyor. Facebook’ta paylaşım yapmak için en kötü gün ise Cumartesi.

facebook paylaşım günleri istatistik
facebook paylaşım günleri istatistik

5) Soru içerikli gönderiler %100 daha fazla yorum getiriyor

Facebook etkileşimlerinizde eğer yoruma daha fazla önem vermek istiyorsanız, o zaman gönderiniz soru içermeli. Çünkü Kissmetrics tarafından hazırlanan infografiğe göre soru içerikli Facebook gönderileri diğerlerine oranla %100 daha fazla yorum yapılmasını sağlıyor. Ancak yine aynı infografik; soru içerikli gönderilerin diğerlerine göre daha az beğeni ve daha az paylaşım aldığını da gösteriyor.

soru içerikli facebook gönderileri istatistik
soru içerikli facebook gönderileri istatistik

6) Facebook sayfalarını takip edenlerin %35’i, düzenlenen yarışmalara katılmak için sayfayı beğeniyor

Facebook sayfanızın beğeni sayısını arttırmak istiyorsanız bir yarışma düzenlemek doğru bir seçim olabilir. Yapılan araştırmalara göre en az 1 Facebook sayfasını beğenen kullanıcıların %35’i ilgili sayfayı düzenlenen yarışmaya katılmak için beğeniyor.

7) Facebook sayfalarını takip edenlerin %42’si, kupon yada indirim almak için sayfayı beğeniyor

Socially Stacked tarafından yapılan araştırmaya göre en az 1 Facebook sayfasını beğenen kullanıcıların % 42’si ilgili sayfayı herhangi bir indirim yada bir kupon alabilmek için beğeniyor. Wildfire Interactive tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre ise; indirim/kupon tabanlı oluşturulan kampanyalarda maksimum etkileşim sağlanıyor.

facebook kampanya etkileşim istatistik
facebook kampanya etkileşim istatistik

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler