AnasayfaSosyal MedyaFacebook Instant Articles Tüm Android Kullanıcılarına Açıldı

Facebook Instant Articles Tüm Android Kullanıcılarına Açıldı

Facebook’un platform üzerinde uyguladığı Haber Kaynağı algoritması, kullanıcıların haberleri (özellikle son dakika haberlerini) zamanında görmesini zorlaştıran bir yapıya sahip. Zira kullanıcı eğer haber yayını yapan bir sayfa ile etkileşimi az ise, o sayfanın paylaştığı haberleri diğer etkileşim gösterdiği sayfalara göre çok daha seyrek bir şekilde görüyor.

Bu bağlamda habercilik konusunda Twitter kadar etkili olmayan, ancak bu konuda çalışmalarını sürdüren Facebook, geçtiğimiz aylarda mobil odaklı Instant Articles adında yeni bir hizmetini duyurmuştu. Hem kullanıcılar, hem yayıncılar hem de Facebook’un fayda sağlayacağı bu serviste; kullanıcılar Instant Articles çatısı altında bulunan haber kaynaklarının paylaştığı içerikleri diğer içeriklere göre daha kolay erişim sağlayarak zamandan tasarruf edebileceklerdi. Yayıncılar ise Instant Articles kapsamında elde ettiği gelirinin tamamını kendisi alabilecek ve 300×250 boyutunda bir adet banner’ı yayınlarına dahil edebileceklerdi. Ayrıca ölçümünü de sağlayabilecekti. Facebook ise kullanıcıların haberleri okumak için Facebook’tan ayrılıp diğer sitelere geçiş yapmasını önlemiş olacak ve böylece kullanıcının sürekli Facebook’ta kalmasını sağlayacaktı.

Fotoğraf: Vimeo (Facebook)
Fotoğraf: Vimeo (Facebook)

Mayıs ayında iOS kullanıcıları üzerinde başlayan test sürecinin ardından Facebook, Instant Articles servisini geçtiğimiz Kasım ayında sınırlı sayıda Android kullanıcılarına sunmuştu. Şimdi ise bu servis tüm Android kullanıcılarına açılmış durumda.

Global olarak toplamda 350’den fazla yayının yer aldığı Instant Articles için, tüm dünyada çeşitli yayın kanalları ile anlaşma sağlanmış durumda. Türkiye’den ise sadece tek bir yayın bulunuyor, o da Hürriyet olarak karşımıza çıkıyor.

Kullanıcılara interaktif bir okuma deneyimi sunan Instant Articles’ın önümüzdeki günlerde daha fazla yayını kapsayacağı da belirtiliyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler