AnasayfaHaberlerFacebook Hesap Varisinizi Seçtiniz Mi?

Facebook Hesap Varisinizi Seçtiniz Mi?

Facebook’un bu yılın başında duyurduğu ve kullanıcının vefatının ardından hesabın kime kalacağını belirlediği Hesap Varisi özelliği kullanıma girdi.

Hatırlarsanız 2015’in Şubat ayında Öldüğünüzde Facebook Hesabınıza Ne Olacak? başlıklı yazımızda Facebook’un kullanıcıların başına bir şey gelmesi durumunda hesabın devredileceği kişinin belirlenmesi doğrultusunda Legacy Contact yani Hesap Varisi adında yeni bir özelliği kullanıma sunduğunu sizlerle paylaşmıştık. İlk olarak sadece ABD’de kullanılabilen bu özellik şimdi Türkiye dahil birçok Avrupa ülkesinde aktif edilmiş durumda.

Sistem kısaca şöyle çalışacak: Kullanıcı öncelikle Ayarlar > Güvenlik sayfası üzerinden Hesap Varisi’ni seçecek. Kullanıcı vefat ettiği zaman arkadaşları veya ailesi o kişinin vefat ettiğine dair Facebook’a Anıtlaştırma Talebi gönderecek. Hesabınız anıtlaştırıldıktan sonra Facebook Hesap Varisi olarak seçilen kişiye bildirim gönderecek. Bu kişiye profil veya kapak fotoğrafını değiştirme, arkadaşlık isteklerini yanıtlamak, Zaman Tüneli’nde başa gönderi tutturma gibi bazı yetkiler verilecek. Ancak Hesap Varisi vefat eden kullanıcı adına paylaşımda bulunamayacak veya mesajlarını göremeyecek.

Facebook Hesap Varisi

Ayrıca istendiği takdirde Hesap Varisi’nin size ait olan fotoğraf, gönderi ve profil bilgilerinin yer aldığı Facebook arşivini indirmesine izin verilebilecek.

Hesap Varisi seçmek için: Facebook’un Ayarlar > Güvenlik sayfası altındaki Hesap Varisi kısmına gelip istediğiniz kişinin adını yazmanız gerekiyor. Hesap Varisi seçtiğiniz kişiye Anıtlaştırma Talebi gönderilmeden herhangi bir bildirim gönderilmeyecek. Bir diğer seçenek olarak ise; herhangi bir Hesap Varisi seçmeyip, siz vefat ettiğinizde hesabınızın kalıcı olarak silinmesini seçebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler