AnasayfaSosyal MedyaFacebook'tan Yeni Android Arama Uygulaması: Hello

Facebook’tan Yeni Android Arama Uygulaması: Hello

Son günlerde konuşulan Facebook’un Android için geliştirdiği yeni arama uygulaması, Hello ismiyle kullanıma sunuldu.

Geçtiğimiz Mart ayında Facebook’un yeni bir Android uygulaması üzerinde çalıştığını sizlerle paylaşmıştık. Facebook Phone ismiyle çıkması beklenen ve Android kullanıcılarının gelişmiş blok sistemi ile arama işlemlerini gerçekleştirebileceği Facebook’un yeni Android arama uygulaması, Hello ismiyle kullanıma sunuldu.

Telefon aramalarını modernize eden Hello uygulamasının temelinde, tahmin edildiği üzere Facebook’un kendisi yer alıyor. Yani uygulamanın çalışma mantığı Facebook, Facebook’a kayıtlı kullanıcılar ve Messenger üzerine kurulu.

Kendisini hali hazırda Android cihazlarda kurulu olarak gelen arama (dialer, çevirici) yazılımından (ve benzer birçok uygulamadan) ayıran en büyük özelliklerden biri; Wi-Fi üzerinden ücretsiz olarak görüşme yapılabilmesi. Yani kullanıcılar Hello uygulaması ile standart telefon görüşmelerinin yanı sıra; Messenger’ın ücretsiz Wi-Fi arama özelliğini de bu uygulama üzerinden gerçekleştirebiliyor.

Facebook Hello Android Arama Uygulaması
Facebook Hello Android Arama Uygulaması

Facebook merkezli Hello uygulamasının sahip olduğu tüm özellikler ise şöyle;

  • Arayan kişinin bilgilerini görüntüleme (o kişi telefonda kayıtlı olmasa bile),
  • İstenmeyen çağrıları (numaraları) engelleme (bloklama),
  • Birçok kişi tarafından engellenen numaraları, otomatik olarak engelleme (spam olarak algılama),
  • Uygulamalar arasında geçiş yapmadan Facebook üzerindeki kişileri, numaraları ve mekanları (işletmeleri) kolay bir şekilde bulma,
  • Kişiler ile ilgili bilgileri güncel tutma (profil fotoğrafları ve doğum günleri de dahil),
  • Tek tıklamayla Facebook profiline veya Facebook sayfasına ulaşma,
  • Messenger üzerinden mesajlaşma, ücretsiz arama yapma (Wi-Fi üzerinden),
  • Normalde olduğu haliyle; kişi ekleme, düzenleme ve arama işlemlerini gerçekleştirme.

[vc_button title=”Facebook Messenger Webe Geldi (Messenger.com)” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/facebook-messenger-webe-geldi-messenger-com”]

Hello uygulamasının sunduğu bu özelliklerin yanı sıra, uygulamanın tasarımı da kullanıcıların ilgisini çekecek düzeyde. Zira mavi ve beyaz rengi baskın olan uygulama arayüzü, Google’ın tasarım standardı Material Design‘a uyarlanmış durumda. Sadeliği, ferah arayüzü ve kolay kullanımı sahip olan yapısı, uygulamayı ilgi çekici hale getiren bir diğer özelliklerden.

Facebook’un ücretsiz olarak kullanıma sunulan Hello uygulamasının Google Play üzerinde birçok alternatifi (benzer işleve sahip olan) bulunuyor. Ancak Facebook’un buradaki asıl amacı; daha önce Android için geliştirdiği arayüz uygulaması Facebook Home ile başaramadığı “Facebook-merkezli Android sistemi” düşüncesini tekrar uygulayabilmek. Başarılı olduğu takdirde Android sisteminin bu avantajını kullanmış olan Facebook, mobil cihazlar üzerindeki hakimiyet kurma planları için iyi bir adım atmış olacak.

Hello — Caller ID & Blocking: Google Play

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler