AnasayfaSosyal MedyaFacebook Hacklenme Olayına İlişkin Paylaşımları Engelledi

Facebook Hacklenme Olayına İlişkin Paylaşımları Engelledi

Birkaç gün önce hacklendiğini duyuran Facebook, birçok kullanıcısının hacklenme olayına ilişkin paylaşım yapmasını engelledi.

Facebook, hacklenme olaylarına ilişkin haberlerin paylaşılmasını engellediği için kullanıcılarından tepki gördü. Birkaç gün önce sistemdeki bir güvenlik açığından kaynaklı olarak 90 milyon kullanıcısına ait hesabın ele geçirildiğini duyuran sosyal paylaşım sitesi, olayla ilgili detayların yer aldığı haberlerin paylaşımını otomatik spam filtresiyle engelledi.

Çektikleri görsellerle paylaşımlarının engellendiğini kanıtlayan kullanıcılar, spam filtresinin özellikle The Guardian ve Associated Press’e ait iki haberi hedef aldığını belirtti. Spam filtresinin her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen web sitelerini engellemesi, birçok kullanıcı tarafından sansürleme olarak değerlendirildi.

Sosyal paylaşım sitesi, kullanıcılardan gelen şikayetler üzerine resmi Twitter hesabından sorunun düzeltildiğini, kullanıcıların istediği haberi paylaşmakta özgür olduğunu duyurdu ve özür diledi. Şirketten gelen açıklamaya göre bu sorun spam filtresinin kodlarındaki bir hatadan dolayı yaşandı.

Bu olayla birlikte sitedeki algoritmaların ne kadar kullanışlı olduğu, hala insan kontrolüne gerek duyulup duyulmadığı yönündeki tartışmalar bir kez daha alevlenecektir. Şirket, algoritmalarının ve otomatik çalışan sistemlerinin kusursuz bir çalışma şekline sahip olmadığını bildiği için ABD seçimlerinden önce kalabalık bir kontrol ekibi kurmuştu.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler