Anasayfa Editörden Tüm Zamanların En Tehlikeli 5 Bilgisayar Virüsü

Tüm Zamanların En Tehlikeli 5 Bilgisayar Virüsü

Milyonlarca bilgisayara giren, milyarlarca dolarlık hasar verebilen; tüm zamanların en tehlikeli 5 bilgisayar virüsünü tanıyın.

2 Kasım 1988’de yani bundan tam 25 yıl önce internet tarihinin ilk virüsü olarak kayıtlara geçen ve yaklaşık olarak 6000 bilgisayarı ele geçiren bilgisayar virüsü Morris Worm olmuştu. Aradan geçen 25 yıl içinde virüsler öyle büyük hale geldi ki, verdikleri maddi hasarlar milyarlarca doları aştı.

İnternet güvenlik firması Norton tarafından yapılan araştırma ise bazı virüslerin verdikleri hasarın ne kadar ciddi rakamlara ulaştığını gösteriyor.

5- SLAMMER (2003)

Nedir? – Sapphire olarak da bilinen Slammer isimli internet solucanı, bazı internet sunucularına erişerek internetin yavaşlamasına ve engellenmesine sebep olan bir virüstür.

Nasıl çalışır? – Yoğun ağ paketlerini ve fazla sayıda internet verilerini birçok sunucuya göndererek interneti durma noktasına getirmiştir.

Nasıl yayıldı? – Slammer virüsü, rastgele seçtiği IP adresleri ile zayıf sunucuları yakalayıp onlara bulaşarak yayılmıştır. İnternet ortamında hızlı yayılmasına sebep olarak, her 8.5 saniyede büyüklüğünü 2 katına çıkardığı gösterilebilir. Kurbanları arasında; Amerika Bankası’nın ATM’leri, Washington’daki 911 acil servis sistemi, Continental Airlines ve Ohio’daki nükleer santral var.

ZARAR: 200,000 etkilenen bilgisayar ve 1,200,000,000 dolarlık maddi hasar.

4- CODE RED (2001)

Nedir? – Code Red isimli internet solucanı, Windows NT ve Windows 2000 çalıştıran bilgisayarlarda bir işletim sistemi güvenlik açığından yararlanan bir virüstür.

Nasıl çalışır? – whitehouse.gov gibi web sitelere zarar verip çökertmesi sonucu; diğer devlet kurumlarının da kendi web sitelerini kapatmaya zorlamışır.

Nasıl yayıldı? – Code Red virüsü, tek seferde rastgele 100 IP adresine girdikten sonra, bunların arasında Microsoft işletim sistemini kullanan bilgisayarları seçerek bu bilgisayarlarda yayılmıştır.

ZARAR: 1,000,000 etkilenen bilgisayar ve 2,600,000,000 dolarlık maddi hasar.

3- I LOVE YOU (2000)

Nedir? – Zararsız görünen “I LOVE YOU” isimli dosyaya sahip olan bir e-posta virüsüdür.

Nasıl çalışır? – E-postadaki dosya açıldığında zararlı bir yazılım açığa çıkıyor ve açıldığı bilgisayara bulaşıyor. Bulaşan bu virüs ise internet şifrelerini çalmak için tasarlanmıştır.

Nasıl yayıldı? – Bilgisayara bulaşan virüs, kullanıcının Windows adres defterindeki ilk 50 kişiye aynı e-postayı göndererek yayılmıştır.

ZARAR: 500,000 etkilenen bilgisayar ve 15,000,000,000 dolarlık maddi hasar.

2- SOBIG.F (2003)

Nedir? – SOBIG.F e-posta virüsü, kendi kendini kopyalayan bir solucan ve aynı zamanda kendini gizleyerek diğer zararlı yazılımlardan kendini ayıran bir Trojan’dır.

Nasıl çalışır? – Kullanıcı e-postayı açar açmaz solucan harekete geçiyor ve kişinin adres defterindeki kişileri avlamaya başlyor.

Nasıl yayıldı? – Kullanıcının e-posta adresindeki gelen kutusu ve bilgisayar sistemine girerek, kullanıcının hesabındaki diğer kişilere çok fazla e-posta göndererek yayılmıştır. Washington’daki bilgisayar trafiğini durdurdu ve birçok büyük şirketin bilgisayar sistemini yavaşlattı.

ZARAR: 2,000,000 etkilenen bilgisayar ve 37,100,000,000 dolarlık maddi hasar.

1- MYDOOM (2004)

Nedir? – Mydoom virüsü, kullanıcıya “geri dönen e-posta (bounce e-mail)” olarak görünen bir e-posta solucanıdır.

Nasıl çalışır? – Hiçbir şeyden haberi olmayan kurban e-postayı açtıktan sonra zararlı kod kendini bilgisayara indirir ve kurbanın Outlook adres defterindeki yeni kurbanların bilgilerini çalar.

Nasıl yayıldı? – Kurbana ulaşan virüs daha önce hiçbir virüste görülmemiş bir hızla kurbanın adres defterindeki arkadaşları, akrabaları ve diğer kişileri yeni kurban haline getirerek hızlıca yayılmıştır.

ZARAR: 2,000,000 etkilenen bilgisayar ve 38,000,000,000 dolarlık maddi hasar.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

Young Executive Academy (YEA) online olarak başlıyor!

Öğrenci Kariyeri tarafından 2018 yılında hayata geçirilen Young Executive Academy (YEA), 5 farklı alanda geleceğin yöneticilerini yetiştirmeyi hedefledi. İnsan Kaynakları, Endüstri 4.0, Girişimcilik, Satış...

Türkiye Yazılım Teknolojileri Raporu 2020: Hangi teknoloji daha çok tercih ediliyor?

Türkiye'nin büyüyen yazılım topluluklarından olan TalentGrid, Ekim 2020’de yayınladığı, şirketlerin yazılım geliştirirken kullandıkları teknolojileri listelediği Teknoloji Dizini'ni üzerinden detaylı bir analiz yaparak, yeni bir rapor...

CareerUp için geri sayım başladı

20 yıllık tecrübesiyle Marmara Üniversitesinin en aktif iş ve kariyer kulübü olan MieS, beklenen etkinlik CareerUp'ı gerçekleştiriyor. "Better Than Ever!" mottosu ile yola çıkılan CareerUp;...

iOS 14’de DuckDuckGo varsayılan tarayıcı seçilebilecek

Apple'ın iOS 14 ve iPadOS 14 yazılımları artık üçüncü parti yazılımların varsayılan tarayıcı olarak seçilmesini sağlıyor. Geliştiriciler ise yapılan değişikliği destekleyen sürümlerini tek tek...

Facebook’un ilk artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü 2021’de piyasaya çıkıyor

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook Connect etkinliği sırasında şirketin 2021 yılında artırılmış gerçeklik gözlüğüne ilişkin ilk ürünlerini satışa sunacaklarını belirtti. Şirketin sanal gerçeklik (VR)...

İlgili İçerikler

Zoom iki-adımlı doğrulama sistemini aktif etti

Özellikle pandemi sürecinde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanan video konferans platformu Zoom, aynı süreçte bazı güvenlik endişeleriyle de gündeme gelmişti. Zoom hesapları Deep Web'de...

Tüm VPN türleri ve bilmeniz gerekenler

VPN, bir kullanıcının internet üzerinden güvenli ve özel bir şekilde özel bir ağa bağlanmasına izin veren Sanal Özel Ağ'dır. VPN, VPN tüneli olarak bilinen...

Google’ın “Telefon” uygulamasına “doğrulanmış arama” özelliği geliyor

Geçtiğimiz Aralık ayında Google doğrulanmış SMS özelliğini duyurarak kullanıcılara daha güvenilir bir mesajlaşma deneyimi sunmayı hedeflemişti. Şimdi de Google doğrulanmış arama özelliği ile bu...

Çin’den tüm ülkelere “küresel veri güvenliği” çağrısı

Son zamanlarda veri güvenliği konusunda ABD ile girdiği amansız teknoloji yarısının ardından Çin, internetin daha güvenli hale getirilmesi için küresel önlemler alınmasını talep ediyor....

TikTok hızla yayılan intihar videosunu kaldırmaya çalışıyor

Popüler video paylaşım platformu TikTok, silah kullanarak intihar eden bir adamın görüntülerini kaldırarak ve görüntüyü tekrar yükleyen hesapları kapatarak videoyu dolaşımdan kaldırmaya çalışıyor. İlk olarak...