AnasayfaHaberlerEllo Artık "Resmi Olarak" Reklamsız Bir Sosyal Ağ

Ello Artık “Resmi Olarak” Reklamsız Bir Sosyal Ağ

Reklamsız sosyal ağ olarak bilinen Ello, toplum yararına hizmet eden bir kuruluşa dönüştürülerek artık resmi olarak reklam yayınlamayacağını ispatladı.

Reklam yayınlamayacağını öne sürerek adından oldukça fazla bahsettiren Ello, gerek sözleşmede yer alan bazı maddeler gerekse kullanıcıya gerçek bir güven verememesi sebebiyle reklamsız olmayacağı yönünde söylentilere maruz kalmıştı. Söylentiler üzerine harekete geçen Ello ise kar amacı gütmeyen Public Benefit Corporation sınıfına girerek artık reklam yayınlamayacağını ve kullanıcı verilerini satmayacağını ispat etmiş oldu.

[vc_button title=”Reklamsız Sosyal Ağ Ello Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/reklamsiz-sosyal-ag-ello-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey”]

Kullanıcılarına konu ile ilgili olarak e-posta ile bildirim yapan Ello, hakkında yapılan spekülasyonların gerçeği yansıtmadığını; hatta artık resmi olarak reklam yayınlama veya kullanıcı verilerini satma gibi hamlelerde bulunmayacaklarını vurguladı.

*Site üzerinden de yapılan duyurunun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Ello
Ello

Bu ne anlama geliyor?

Public Benefit Corporation sınıfına giren kuruluşlar -yani toplum yararına hizmet eden kuruluşlar- hiçbir şekilde reklam yayınlayamaz ve kullanıcı verilerini satma gibi girişimlerde bulunamazlar. Ello’nun da artık bu sınıfa girmesi; bu platform üzerinden yasal olarak para karşılığında reklam yayınlayamayacağı veya veri satamayacağı anlamına geliyor.

Peki Ello’nun gelir kaynağı ne olacak?

Artık yasal olarak reklam yayınlamayacağını resmiyete döken Ello nasıl para kazanacak? New York Times’ın haberine göre Ello, bir uygulama mağazası açarak, kullanıcıların platformu kişiselleştirebileceği eklenti ve bileşenler satmayı hedefliyor (anlık mesajlaşma uygulaması Line, buna benzer bir sistem uygulayarak çeşitli sticker, uygulama ve buna benzer araçlar ile ciddi bir kazanç sağlamaktadır). Yani Ello’nun gelir kaynağı reklamlar değil; platformu kişiselleştirmek için satılan ek uygulamalar olacak.

Geçtiğimiz Mart ayından itibaren Ello, -Facebook ve Twitter’ın kullanıcılar tarafından pek sevilmeyen reklam modellerinin de etkisiyle- ciddi bir ivme kazansa da, istatistikler Ello’nun ilk zamanlarda yarattığı etkinin yavaş yavaş düşüşe geçtiğini gösteriyor. Ancak davetiye sisteminin artık kaldırılıp herkesin kullanımına açılması, muhtemelen Ello’yu tekrar çok konuşulan bir platform haline getirecektir.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler