Drone teknolojisi her geçen gün daha farklı bir boyuta ulaşıyor. Tabi bu gelişmeler bazı ülkelerde çeşitli kural ihlallerini de beraberinde getiriyor. İzinsiz uçan drone’lara karşı ise şirketler ve kurumlar bazı önlemler geliştiriyor.

Hatırlarsanız bunlardan birkaçını sizlerle paylaşmıştık:

Bkz:

Bu seferki ise çok daha gelişmiş bir bazuka sistemi olarak karşımıza çıkıyor. İzinsiz drone’ları avlamak adına SkyWall 100 adında bir bazuka geliştirilmiş durumda. 100 metre mesafeye kadar atış yapabilen SkyWall 100, hedefini üzerine attığı bir ağ ile yakalıyor.

“Akıllı bazuka” olarak da adlandırılan SkyWall 100 kısaca şöyle çalışıyor: Operatör hedefini nişan alıyor ve silahı hedefe kilitliyor. Daha sonra mermisini hedefe doğru fırlatıyor. Mermi hedefe giderken içinde yer alan ağ açılıyor ve hedefindeki drone bu ağ ile yakalanıyor. Son olarak drone yakalandıktan sonra bir paraşüt açılıyor ve drone zarar görmeden yere indiriliyor.

SkyWall 100 ekran

Bu drone avcısı bazukanın arkasındaki firma ise OpenWorks Engineering. Firmanın SkyWall 100 dışında daha gelişmiş bir versiyonu olan SkyWall 200 ve SkyWall 300 modellerini de duyurduğunu belirtmekte fayda var. Bu modellerde ise daha kolay yönetme ve uzaktan kontrol gibi çeşitli özellikler bulunuyor.

Görüldüğü üzere drone teknolojisi ne kadar gelişirse, anti-drone teknolojisi de aynı paralellikte gelişme gösteriyor. Henüz dünyanın tamamı bu teknolojiye alışkın olmasa da, izinsiz kullanımlar ve gizlilik ihlallerinin önüne geçmek amacıyla birçok ülkede buna yönelik çeşitli çalışmalara başlanmış durumda. Bu küçük uçan cihazlar ile ilgili önümüzdeki günlerde daha ne gibi gelişmeler olacak, hep birlikte görmüş olacağız.