AnasayfaTeknolojiDrone'lara Karşı Yeni Bir Silah: Dronegun

Drone’lara Karşı Yeni Bir Silah: Dronegun

Havadaki drone’ları radyo dalgaları ile etkisiz hale getiren drone silahı Dronegun ile tanışın.

Son yılların en çok konuşulan cihazlarından biri olan ve “insansız hava aracı” olarak da bilinen drone‘lar; taşımacılıktan sinema sektörüne, tarımdan eğlenceye kadar birçok farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabiliyor. Ancak insanların özel hayatını tehdit etme olasılığı drone’ları aynı zamanda tehlikeli bir cihaz haline de getiriyor.

Drone’ların bu tehlikesi de bazı devlet kurumları ve özel şirketleri çeşitli önlemler almaya zorluyor. Örneğin geçtiğimiz Ekim ayında İsveç’te kameralı drone’ların yasaklanacağı gündeme gelmişti. Ancak bu tehlikeyi daha farklı yöntemlerle savuşturmak isteyenler de var. 2015’de piyasaya çıkan DroneDefender silahı veya SkyWall 100 adındaki drone bazukası bunlardan sadece birkaçı olarak karşımıza çıkmıştı.

Dronegun

Şimdi ise yine benzer bir sistemle çalışan “Dronegun” adında yeni bir drone silahı geliştirilmiş durumda. DroneShield tarafından geliştirilen Dronegun, izinsiz olarak uçuş halinde olan drone’ları radyo dalgaları ile kolay bir şekilde etkisiz hale getirmeyi sağlıyor.

Şekil olarak gerçekçi bir ağır silah görüntüsüne sahip olan Dronegun’ın, yaklaşık olarak 1 milden fazla (1 mil = 1.6 km) menzile sahip olduğu belirtiliyor. Bu sayede izinsiz uçuş yapan drone’lara geniş bir alanda müdahale etme imkanı veriyor.

DroneShield Dronegun

Drone’un normal şartlar altında ABD’de satılamadığını da belirtmek gerekiyor. Zira her ne kadar faydalı amaçlar doğrultusunda kullanılsa dahi frekans bozucu (jammer) cihazların ABD’de satışı yasaklanmış durumda. Ancak istisna olarak Federal İletişim Kurulu (FCC) tarafından özel izin alınması durumunda bu tür cihazlar satılabiliyor veya kullanılabiliyor.

Dronegun için hazırlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler