AnasayfaSosyal MedyaÇin'in yeni yönetmeliği TikTok'un satışını engelleyebilir

Çin’in yeni yönetmeliği TikTok’un satışını engelleyebilir

Çin'in teknoloji ihracatına getirdiği kurallar TikTok'un ABD'li bir şirkete satılmasını etkiler mi?

Yeni yönetmeliğe göre Pekin merkezli ByteDance firması, popüler video platformu TikTok‘u satışa sunmak için lisansa ihtiyaç duyabilir.

The New York Times’ın haberine göre, Çin’in yapay zeka (AI) tabanlı teknolojilerinin yurtdışına satışı hakkında getirdiği yeni düzenlemeler, TikTok’un satışının önünde yeni bir engel doğurabilir. Bu düzenleme uygulamanın haklarını elinde tutan ByteDance firmasının TikTok’u satışa sunmadan önce bir tür lisansa sahip olmasını zorunlu kılıyor.

Bu yeni düzenlemeler, firmaların Çin hükümetinin denetimi ve konuya ilişkin sağladığı lisans olmadan “metin analizi, ses tanıma ve içerik önerisi” ile ilişkili teknolojilerin ihracatını yapmasını yasaklıyor.

TikTok’u satın almak isteyen firmalar arasında Microsoft önde geliyor. Ayrıca bu konuda Microsoft’un Walmart ile iş birliği içinde olacağı düşünülüyor. İddialara göre Twitter, Netflix ve Oracle da TikTok ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştiren firmalar arasında. Bütün bu olup bitenin arasında TikTok’un CEO’su Kevin Mayer‘in henüz 6 ayını dahi tamamlamamış olduğu işinden istifa etmiş olması da ilginç bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Konuyla ilgili olarak ABD başkanı Donald Trump, 6 Ağustos 2020 tarihinde ByteDance ile ilgili gerçekleşen tüm işlemleri engelleyen bir kararname yayınlamıştı. 45 gün içerisinde yürürlüğe girmesi beklenenen kararnamede, TikTok’un ABD’deki faaliyetleri için Amerikalı bir firma tarafından satın alınması talep ediliyordu. Ancak Trump, oluşabilecek herhangi bir güvenlik riskine karşı ABD’deki yurtdışı kaynaklı yatırımları denetleyen CFIUS komitesi tarafından hazırlanan bir araştırmanın sonunda, 90 gün içinde TikTok’un satışının yapılmasını, aksi halde uygulamanın ABD’den çekilmesi gerektiğini ifaden eden bir bildiri imzaladı.

Tüm dünyada kullanılan ve yılın ilk çeyreğinde 315 milyon kez indirilen popüler uygulama, en son Nisan ayında toplamda 2 milyar indirme sayısına kadar ulaştı.

KAYNAKThe Verge

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler