AnasayfaİnternetCalypso Projesi İle WordPress.com Artık Açık Kaynak

Calypso Projesi İle WordPress.com Artık Açık Kaynak

Calypso Projesi ile WordPress.com’u açık kaynağa dönüştüren Automattic, Mac bilgisayarlar için yeni masaüstü uygulamasını da duyurdu.

Bildiğiniz üzere Automattic’in kullanıcılarına sunduğu iki tür WordPress sistemi var. Bunlardan birincisi WordPress.org, ikincisi ise WordPress.com. Kullanıcılar açık kaynak olan WordPress.org sistemini kendi sunucularına kurarak internet sitelerini açabildiği gibi; açık kaynaklı olmayan WordPress.com üzerinden de herhangi sunucu gereksinimi olmadan internet sitelerini açabiliyor. Ancak Automattic tarafından geliştirilen yeni bir proje dahilinde, artık WordPress.com da açık kaynağa dönüştürülmüş durumda.

WordPress’in kurucusu Matt Mullenweg, kişişel blogu üzerinden yaptığı açıklamada 20 aydır üzerinde çalıştıkları Calypso isimli yeni projesini duyurdu. WordPress.com’a yeni bir anlayış getiren Calypso ile platformun altyapısı da tamamen yenilendi. Öne çıkan değişikliklerden biri de daha önceden MySQL ve PHP kullanılan platformun artık JavaScript tabanlı olması olarak karşımıza çıkıyor.

Calypso

Calypso’nun sahip olduğu özellikleri sıralayacak olursak:

 • Hızlı altyapı,
 • JavaScript tabanlı (Node ve React kütüphanesinden faydalanıldı),
 • %100 API destekli (geliştiricilere açık),
 • Altyapısı WordPress olmayan siteleri dahi takip edebilme,
 • İstatistikler, beğeniler ve bildirimler ile artık daha sosyal,
 • Tamamen responsive (esnek tasarım),
 • Görseller için sürükle-bırak özelliği,
 • Çoklu site desteği (tek bir panelden yüzlerce site yönetimi),
 • Jetpack üzerinden eklenti ve tema desteği ve otomatik güncelleme özelliği,
 • %100 açık kaynak kodlu,
 • Kişiselleştirilebilen arayüzler, WordPress.com dışındaki web servisleriyle de uyum içinde çalışma.

Wordpress Mac uygulaması

Açıklamasında WordPress.com’un Calypso projesi ile tamamen değiştiğini vurgulayan Mullenweg, değişimin oldukça riskli olduğunu ancak buna değeceğini de belirtti. Ayrıca Mac bilgisayarlar için yeni bir masaüstü uygulamasını da duyurdu. Buna göre kullanıcılar WordPress.com uygulaması üzerinden tüm WordPress ve JetPack yüklü web sitelerini tek bir çatı altından yönetebilecek. Uygulamanın en büyük avantajlarından biri tarayıcıda açılan panele göre çok daha hızlı ve stabil çalışması.

Web Sitelerinin %25’ini WordPress Oluşturuyor

Uygulamanın Windows ve Linux versiyonları da yakın zamanda kullanıma sunulacak.

Calypso projesinin kaynak kodlarına erişmek için GitHub sayfasını ziyaret edebilir, daha fazla bilgi almak içinse buraya tıklayabilirsiniz.

KAYNAKMa.tt

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler