AnasayfaİnternetBTK'dan Siber Saldırı Hakkında Açıklama

BTK’dan Siber Saldırı Hakkında Açıklama

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, ABD’de yaşanan siber saldırılar hakkında uyarılarda bulundu.

21 Ekim Cuma günü ABD’de başlayan ve Twitter, SoundCloud, CNN, Reddit, Netflix gibi onlarca platformu etkileyen DDoS saldırıları hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan açıklama geldi.

Bkz: Twitter Dahil Birçok Popüler Site DDoS Saldırısının Kurbanı Oldu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, AA‘ya yaptığı açıklamada ABD’de yaşanan siber saldırılar nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığının gözlemlendiğini belirterek, Türkiye’deki vatandaşların da bu saldırılardan etkilendiğini; WhatsApp uygulamasında resim ve video gönderiminde sorunlar yaşadıklarını dile getirdi.

Gün içerisinde farklı saatlerde iki kez saldırı başladığına dikkat çeken Sayan, çeşitli illerdeki bazı servislerin lokal bazlı kesintilerinin de yurt dışı çıkış noktalarındaki farklılıklardan dolayı kaynaklandığının tespit edildiğini bildirdi.

Siber saldırılar konusunda tüm operatörleri, kamu kuruluşlarını, Siber Olaylara Müdahale Ekiplerini (SOME) ve vatandaşları siber saldırılara karşı duyarlı olmaları hususunda uyaran Sayan, ABD merkezli servislerdeki yavaşlamaların tekrar yaşanabileceğini vurguladı:

“Atakların, bu sitelerin birçoğuna hizmet veren DYN IPM DNS servis sağlayıcısına yapılan DDOS ve benzeri saldırılar sonucunda, bu hizmeti alan Twitter, SoundCloud, Spotify, Netflix, Reddit, Disqus, PayPal, Basecamp, Business Insider, CNN, Esty, GitHub, Guardian.co.uk, Imgur, HBO Now, Pinterest, Recode, The Verge ve Wired gibi servislerin de etkilendiği tespit edildi. Halihazırda söz konusu global servis sağlayıcıların ilgili hizmetlerinden yararlanılabilmekle birlikte ABD menşeli olası yavaşlamaların tekrar yaşanması ihtimal dahilindedir.”

KAYNAKAA

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler