AnasayfaTeknolojiArtık Minecraft İle Kod Yazmayı Öğrenebilirsiniz

Artık Minecraft İle Kod Yazmayı Öğrenebilirsiniz

Microsoft – Code.org ortaklığında başlatılan eğitimler ile Minecraft üzerinden kod yazmayı öğrenebilirsiniz.

Kısa zaman önce Star Wars temalı eğitim dersleri başlatan Code.org, şimdi de Minecraft’ın yapımcısı Mojang’ı satın alan Microsoft ile işbirliği sağlayarak Minecraft üzerinden kodlama eğitimlerine başlıyor.

Minecraft temalı yeni programlama eğitimi ile bilgisayar bilimini daha fazla kişiye ulaştırmayı planlayan Code.org, bu proje ile aynı zamanda sektörde az sayıda yer alan kadınların da ilgisini çekmeyi düşünüyor. Bu bağlamda daha önceden başlatılan “Hour of Code” eğitimleri de bugüne kadar Barack Obama dahil toplamda 137,928,359 kişi tarafından kullanılmış durumda.

Code.org - Minecraft kodlama eğitimi

Hour of Code projesinin bir parçası olarak başlatılan Minecraft temalı eğitimler de bu bağlamda kod yazmayı eğlenceli hale getiren bir yapıya sahip. Örneğin standart bir Minecraft karakteri kullanılarak başlatılan eğitimler, karakteri sağa, sola, ileriye gitme gibi hareketler ile devam ediyor ve kişilerin çok basit bir yapıdan daha karmaşık bir yapıya doğru yavaş yavaş ilerlemesini sağlıyor.

Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim? (İNFOGRAFİK)

Bir puzzle gibi eklenebilen komutlar, her adımda daha da zorlaşıyor ve her bir görevin tamamlanmasının ardından karaktere verilen komutların kod kısmı görüntülenebiliyor. Bu sayede hikayeleştirilmiş eğitimde bir bulmaca çözer gibi kod yazan kişiler, JavaScript’i eğlenceli bir yoldan öğrenmeye başlıyor.

Code.org - Minecraft kodlama eğitimi

Küçük-büyük herkese hitap eden Minecraft temalı eğitimlere başlayarak kodlama dünyasına giriş yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

KAYNAKMicrosoft

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler