AnasayfaTeknolojiArm Holdings 40 milyar dolara Nvidia'ya satılıyor

Arm Holdings 40 milyar dolara Nvidia’ya satılıyor

İngiltere’nin teknoloji devlerinden biri olan Arm Holdings‘in yaklaşık 40 milyar dolar karşılığında ABD merkezli grafik kartı üreticisi Nvidia‘ya satışı konusunda anlaşmaya varıldı.

Nvidia bu satış için SoftBank’e 21.5 milyar dolar değerinde hisse senedi ve 12 milyar dolar nakit ödeme yapacak. Ancak yine de satışın gerçekleşmesinin önünde hükümet tarafından verilecek onay duruyor. Eğer süreç içerisinde herhangi bir engel olmazsa bunlara ek olarak 5 milyar dolar daha ödeme yapılmış olacak.

Yapılan anlaşmanın herkesi mutlu etmediğini de belirtmek gerekiyor. Öyle ki Arm Holdings’in kurucu ortaklarından olan Hermann Hauser, satış anlaşmasını “tam anlamıyla bir felaket” olarak nitelendirdi. Hauser, anlaşmanın şirketin iş modelini mahvedeceğini ve İngiltere’de ciddi bir iş kaybına yol açacağını vurguladı.

Aynı zamanda şirketin satışının negatif sonuçlar getireceğinin savunan İngiltere merkezli ticaret birliği Prospect’in genel sekreteri Mike Clancy de hükümetin bu duruma müdahale etmesi gerektiğini savundu. Clancy, İngiltere’nin teknoloji sektöründe büyümesi isteniyorsa Arm Holdings gibi özel şirketlerin öncelikli olarak tutulması ve ona göre davranılması gerektiğini düşündüğünü ve bunun için hala geç olmadığını belirtti.

1990 yılında Cambridge’de kurulan Arm Holdings, özellikle ürettiği mikroişlemcileriyle bilinen ve pazarı domine eden bir firma.

Görsel: Arm

Kaliforniya merkezli Nvidia ise özellikle oyun sektörü için geliştirdiği grafik kartları konusunda önemli bir üne sahip. COVID-19 salgını döneminde satışları önemli ölçüde artış gösteren firmanın geliştirdiği ürünler, özellikle son dönemlerde yapay zeka teknolojileri ve veri merkezlerinde kullanılmaya başlandı.

Şirketin yöneticisi Jensen Huang, bu satın alma işleminin Nvidia’nın gelecek dönemde yapay zeka çağında önemli bir yerde konumlanmasını sağlayacağını belirtti. Jensen, Arm’ın ana merkezinin Cambridge’de kalacağını; sağlık, robotik, ve diğer bilim alanlarında yeni gelişmelere imza atacağını da belirtti.

Nvidia’nın bu girişimi sektörde önemli bir yer edineceğini de gösteriyor. Zira teknoloji devi Arm’ın müşterilerinin arasında Apple, Samsung ve Qualcomm gibi teknoloji sektöründe önemli bir yere sahip olan şirketler yer alıyor.

Grafik kartı üreticisi olarak başladığı yolda daha sonra ürettiği ürünlerle yapay zeka teknolojisi alanında da yer edinen Nvidia’nın bu hamlesiyle Arm Holdings’in ABD’ye geçmesi, Çin-ABD arasındaki ticari / teknolojik soğuk savaşta ABD’ye avantaj sağlayacağı tahmin ediliyor.

KAYNAKArm

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler