AnasayfaHaberlerApple, Yapay Zeka Girişimi Perceptio'yu Satın Aldı

Apple, Yapay Zeka Girişimi Perceptio’yu Satın Aldı

Apple, akıllı telefonlarda yapay zeka teknolojisini kullanarak fotoğrafları sınıflandıran Perceptio’yu satın aldığını açıkladı.

Yapay zeka teknolojisi denildiğinde özellikle son zamanlarda Facebook ve Google ön plana çıksa da, Apple’ın da bu teknolojiye ilgi duyduğunu ve bu çerçevede çalışmalarını sürdürdüğünü belirtmek gerekiyor. Bloomberg‘e açıklama yapan Apple, bu bağlamda yapay zeka firması Perceptio’yu satın aldığını da duyurmuş durumda.

Akıllı telefonlar için Deep Learning (Derin Öğrenme) teknolojisini kullanarak görsel tanımlama sistemleri geliştiren Perceptio’nun en büyük özelliği ise bu işlemleri çok fazla kullanıcı verisi paylaşmadan yapabiliyor olması.

Konuyla ilgili Bloomberg’e konuşan Apple sözcüsü Colin Johnson, Apple’ın zaman zaman Perceptio gibi küçük teknoloji firmalarını satın aldığını belirtirken, satın alma miktarı ve Apple’ın gelecek planları ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Perceptio’nun sahip olduğu teknolojinin kullanıcı veri kullanımını minimize etmesi Apple’ın da politikalarına uyuyor. Akıllı telefonlar üzerinde kullanılan teknolojiyi Apple’ın tam olarak ne için kullanacağı ise henüz bilinmiyor.

KAYNAKBLOOMBERG

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler