AnasayfaTeknolojiAndroid Instant Apps İle Uygulamaları Yüklemeden Çalıştırın

Android Instant Apps İle Uygulamaları Yüklemeden Çalıştırın

Google I/O 2016 kapsamında duyurulan bir diğer yenilik ise kullanıcıların mobil uygulamaları yüklemeden çalıştırmasını sağlayan Android Instant Apps olarak karşımıza çıkıyor.

Hatırlarsanız Google, Aralık 2015’te kullanıcıların doğrudan arama sonuçları üzerinden mobil uygulamaların önizlemesini yapabilecekleri “App Stream” adındaki bir özelliği test etmeye başlamıştı. Google I/O 2016 kapsamında ise bu özelliğin bir başka boyutu olarak Android Instant Apps kullanıcıların karşısına çıktı.

Android Instant Apps kısaca şöyle çalışıyor: Örneğin bir kullanıcı, mobil cihazından bir Google araması yapıyor. Eğer ilgili arama bir web tabanlı bir mobil uygulama ile eşleşiyorsa, kullanıcı bağlantıya tıkladığında ilgili uygulamayı yüklemeye gerek duymadan o uygulamanın bir nevi demo sürümünü kullanabiliyor. Önizleme ekranında veya önizlemenin bitmesinin ardından çıkan ekranda ise kullanıcının karşısına uygulamanın tam sürümünü yükleyebilecekleri bir seçenek de çıkıyor.

Android Instant Apps

Uygulamaların Google aramaları ile sınırlı olmadığını ve her uygulamanın önizlemesinin yapılamayacağını da özellikle belirtmek gerekiyor. Öyle ki bu özellik şu anda sadece web uygulamalarını kapsıyor. Ayrıca Instant Apps kapsamında olan uygulamaların an itibariyle 4MB ile sınırlı tutulduğunu ve bu uygulamaların önizlemesinin sadece Android Jellybean veya üzeri Android sürümlerinde yapılabileceğini de eklemek gerekiyor.

Google’ın ilerleyen dönemlerde derin linkleme (deep linking) ile çalışan Android Instant Apps kapsamına daha karmaşık yapıya sahip uygulamaları veya mobil oyunları da dahil edip etmeyeceği henüz belli değil. Özelliğin ise bu yılın sonunda kullanıma sunulacağı belirtiliyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler