AnasayfaTeknolojiAndroid 5.0 Lollipop Duyuruldu. İşte Yenilikler...

Android 5.0 Lollipop Duyuruldu. İşte Yenilikler…

Google’ın bir süre önce geliştiriciler için piyasaya sürdüğü Android L sürümü artık resmiyet kazandı: Android 5.0 Lollipop.

İlk olarak Google I/O 2014 etkinliğinde geliştiriciler için bir önizleme sürümü olarak duyurulan ve sonraki süreçte “Android L” olarak adlandırılan yeni Android sürümü, Android 5.0 Lollipop adı ile resmiyet kazandı. Android 5.0 Lollipop sürümü ilk olarak, bununla birlikte tanıtılan Nexus 6, Nexus 9 ve Nexus Player modellerinde yüklü olarak gelecek.

Google, Lollipop sürümü ile birlikte geliştiricilere 5 bin yeni API kaynağı sunuyor. Bu geniş kaynak sayesinde geliştiriciler, cihazlar farklı olsa da performansı aynı olan uygulamalar geliştirebilecekler. Ayrıca yeni Android sürümü ile kullanıcılar; Android cihazlardaki müzik, fotoğraf, uygulama ve çağrı kayıtlarını diğer Android cihazlar ile son derece iyi bir senkronizasyon içinde kullanılabilecekler.

Material Design

Özellikle kullanıcı arayüzündeki geniş kapsamlı değişiklik, Android 5.0 Lollipop sürümünün en öne çıkan yeniliklerinden oldu. Material Design adı verilen yeni tasarım konsepti ile ön plana çıkan yeni Android sürümü, bu tasarım ile daha sade ve daha renkli bir tasarıma, daha akıcı animasyonlara, yeni çoklu görev menüsüne, yeni sesli komut entegrasyonlarına ve daha birçok özelliğe kavuşmuş durumda. Diğer ürünlerinde de Material Design konseptini uygulamaya başlayan Google, ilerleyen günlerde tamamen bu tasarım ile anılacak gibi görünüyor.

Android 5.0 Lollipop - Material Design
Android 5.0 Lollipop – Material Design

Bildirimler

Android 5.0 Lollipop sürümü ile birlikte bildirim sistemi de yenilenmiş durumda. Artık kilit ekranı üzerinden gelen bildirimleri görebilecek; hatta bu bildirimlere karşı etkileşimde bulunabileceksiniz. Ayrıca gelen aramalar artık sizi rahatsız etmeden gözükecek. Yani siz, örneğin oyun oynadığınız sırada gelen bir aramayı oyununu bölmeden aynı ekran üzerinde görebilecek ve ona göre istediğiniz işlemi (cevap verme, reddetme vs.) yapabileceksiniz.

Batarya optimizasyonu

Yeni Android sürümü ile gelen yenilikler arasında batarya performansını arttırma ile ilgili bir özellik de mevcut. Buna göre batarya optimizasyonu özelliği sayesinde anlık şarj süresini 90 dakika uzatabileceksiniz. Ayrıca telefonu şarja taktığınızda bataryanın ne kadar süre içerisinde dolacağını da görebileceksiniz. Bunun tam tersini öğrenmek (şarjın bitme süresini) de mümkün.

Güvenlik

Android 5.0 Lollipop sürümü yüklü olarak gelen yeni cihazlar, kaybolma veya çalınma durumlarına karşı cihazdaki verileri koruma amacıyla geliştirilen otomatik şifreleme özelliği ile birlikte gelecek. Uygulamaların açıkları ve barındırdıkları zararlı yazılımlara karşı “uygulama kapama” önlemi de yeni sürüm ile birlikte gelmiş durumda. Son olarak Android Smart Lock sayesinde cihazınızı güvendiğiniz bir cihazla eşleştirerek bir güvenlik önlemi alabilmeniz de mümkün.

Android 5.0 Lollipop
Android 5.0 Lollipop

Cihaz paylaşımı / Çoklu kullanıcı

Cihaz paylaşımı özelliği ile; cihazınız yanınızda olmasa bile eşleştirme yaptığınız bir Lollipop sürümlü cihaz üzerinden kendi cihazınızdaki fotoğraflara, mesajlara vs ulaşabileceksiniz. Paylaşıma açtığınız cihazınızı bir başkasının kullanımı için verecekseniz, o zaman da kendi verilerinizi (veya “Screen Pinning” özelliği ile istediğiniz verileri) gizleyebileceksiniz.

Hızlı ayarlar

Android 5.0 Lollipop sürümünde, ekranın üst kısmından iki parmağın aşağıya doğru kaydırılması ile açılan ekranda artık ışık, hotspot, ekran döndürme gibi hızlı ayarlar da yer alıyor. Buna ek olarak Wi-Fi, Bluetooth ve GPS açma/kapama özellikleri de kolaylaştırılmış durumda. Ayrıca geliştirilmiş parlaklık ayarlama özelliği sayesinde, otomatik parlaklık ayarını belirli şartlara göre manuel olarak ayarlayabileceksiniz.

Diğer yenilikler

Daha iyi internet bağlantısı ve daha iyi düşük enerjili Bluetooth özelliği, sorunsuz Wi-Fi – hat interneti geçişi, 4 kat çalışma performansı artışı, 64 bit işlemci desteği, daha iyi ses, video ve grafik özellikleri, çoklu kanal ve USB ses desteği, geliştirilmiş fotoğraf özellikleri, geliştirilmiş “OK Google” komutu, Android TV desteği, 15 yeni dil desteği ve daha birçok yeni özellik Android 5.0 Lollipop sürümü ile birlikte kullanıcıları bekliyor.

Android 5.0 Lollipop sürümü ile ilgili diğer ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler