AnasayfaTeknolojiAndroid 11 ile birlikte gelen yenilikler

Android 11 ile birlikte gelen yenilikler

İşte Android 11 ile gelen yenilikler...

Merakla beklenen ve aylardır beta güncellemeleri devam eden yeni Android sürümü Android 11 nihayet kullanıma sunuldu. An itibariyle Google Pixel, Xiaomi, Oneplus, Oppo ve Realme telefonlarına ait bazı modeller için kullanıma sunulmaya başlanan yeni Android sürümü, önümüzdeki günlerde de diğer telefon modelleri için dağıtılmış olacak.

Peki Android 11 ile birlikte hangi yenilikler geliyor? Yeni Android sürümüyle gelen özellikler arasında öne çıkanlar şöyle:

Konuşma / sohbet balonları

Android 11’in “balonlar” (bubbles) olarak adlandırdığı özelliği sayesinde artık farklı bir işle uğraşırken ilgili ekranı kapatmadan mesajlaşmanız mümkün olacak. WhatsApp’in pencere içinde mesaj yazma özelliğini (veya Messenger’in sohbet balonları özelliğini) andıran bu özellik, Android 11’e uyumlu hale gelen diğer tüm mesajlaşma uygulamaları için de kullanılabilir olacak.

Yerleşik ekran kaydı özelliği

En fazla beklenen özelliklerden biri nihayet Android 11’de kendini gösterdi. Yeni ekran kaydı özelliği sayesinde artık üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duymadan ekranınızda yaptığınız aktiviteleri video olarak kaydedebileceksiniz. Android telefonunuzda bu özellik üzerinden ekran kaydı yapabilmek için ilgili özelliği hızlı ayarlar (bildirim çubuğundaki alana) eklemeniz gerekiyor.

Diğer akıllı aletlere hızlı erişim

Android 11 artık evinizde kullandığınız diğer akıllı cihazları telefonunuzdan kontrol etmeyi de kolaylaştırıyor. Telefonunuzun açma / kapama (power) tuşuna basılı tutarak açılan menüden telefonunuza kayıtlı diğer akıllı cihazları kontrol edebilirsiniz.

Geliştirilmiş medya kontrolü

Yeni güncellemede alternatif ses cihazları arasında geçiş yapma ve medya yönetimini kolaylaştırma gibi özellikler de yer alıyor. Bu özellik telefonun ses çıkışını artık bildirim ekranı üzerinden kontrol etmenizi kolaylaştırıyor. Ayrıca aynı ekran üzerinden müzik uygulamalarınız arasında geçiş yapabilir veya daha önce kapattığınız müzik uygulamasını kaldığınız yerden devam edecek şekilde açabilirsiniz.

Geçici uygulama izinleri

Gizlilik ve güvenlik konusuna daha fazla mesai harcamaya başlayan Google, bu çabasını Android cihazlara da yansıtmış durumda. Android 11 ile birlikte artık uygulamalara verdiğiniz erişim izinleri mutlak olmayacak. Yani isterseniz bir uygulamaya sadece tek seferlik erişim izni verebilir ya da sadece uygulama açıkken erişim izni olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra uzun süre kullanmadığınız uygulamaların telefonunuzdaki erişim izinleri otomatik olarak kısıtlanacak ve bu sayede uygulamaların bilgilerinizi sizden habersiz kullanma ihtimali de azaltılmış olacak.

Canlı ve görüntülü konum paylaşma özelliği (Pixel’e özel)

Yukarıda sıralanan tüm özellikler Android 11 destekleyen telefonlara gelecek olsa da bu Google’ın Pixel model telefonlarına özel olarak sunulan bazı özellikler de bulunuyor. Bu özellik biri ise geliştirilmiş konum paylaşma özelliği (Live View) olarak karşımıza çıkıyor. Buna göre diğer kullanıcıların sizinle konum paylaşması durumunda kamera üzerinden o kişinin canlı olarak konumunu görebiliyorsunuz. İlgili özelliği kısaca arttırılmış gerçeklik (AR) tabanlı canlı konum takibi olarak da tanımlayabiliriz.

Geliştirilmiş ekran görüntüsü alma özelliği (Pixel’e özel)

Google özellikle Pixel cihazlarda ekran görüntüsü almayı da daha kolay hale getiriyor. Android 11 ile birlikte gelen yeni ekran görüntüsü alma özelline göre artık ekran görüntüsü almak için ekran üzerinde parmağınızı yukarı kaydırmanız; ardından da ekran görüntüsünü seçeneğine dokunmanız yeterli. Ekran görüntüsü alındıktan sonra karısınıza çıkacak olan küçük ayarlar menüsünden ilgili ekran görüntüsünü kolay bir şekilde düzenleyebilir veya paylaşabilirsiniz.

Android 11 ile birlikte gelen yenilikler arasında Google Pixel klavyelerin özelliği olan akıllı cevap özelliğinin geliştirilmesi, kullanım alışkanlıklarınıza göre önerilen uygulama kısayolları ve dosyalarınızı düzenli tutmanıza yardımcı olmak için akıllı klasör isim tavsiyeleri de bulunuyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler