AnasayfaBilimAmazon'un Yeni Patenti, Telefon Kilidini Kulağınız İle Açmanızı Sağlıyor

Amazon’un Yeni Patenti, Telefon Kilidini Kulağınız İle Açmanızı Sağlıyor

Amazon, kullanıcıların telefon kilidini kulağı ile açabilmesini sağlayan yeni bir sistemin patentini aldı.

E-ticaret devi Amazon, mobil teknoloji dünyasındaki hamlelerine devam ediyor. Geçtiğimiz sene Fire Phone isimli ilk akıllı telefonunu tanıtan Amazon, şimdi de kullanıcıların telefon kilidini kulakları ile açabilmelerini sağlayan yeni bir sistemin patentini almış durumda.

Bir insanın parmak izinin kendine has olması gibi, kulak şekillerinin de o insana has bir özellik olması, bilim dünyası tarafından kanıtlanmış bir gerçek. Hatta yapılan bazı araştırmalar, konu kimlik tanımlaması olduğunda, kulak şekillerinin parmak izlerinden daha kesin sonuçlar verdiğini bizlere gösteriyor. Bu durumun farkında olan Amazon ise, insandaki ayırt edici bu özelliği teknolojiye uyarlamak istiyor.

Amazon patent

Herhangi bir şifre, pattern veya yüz tanıma sistemi gerekmeden sadece kulak şekliyle açılabilen yeni telefon kilidi açma sistemi kısaca şöyle çalışıyor:

Cihazın ekran kilidi aktif haldeyken, kişi cihazı kulağına yaklaştırıyor. Cihaz kulağın fotoğrafını çekiyor, ve kulak şeklini analiz ediyor. Ardından bir eşleme yapılıyor ve tamamlandığında ise cihazın ekran kilidi açılıyor.

Bu yeni yöntem, tanımlama işleminin yanı sıra; kulak ile telefon arasındaki mesafeyi ölçerek hoparlördeki ses düzeyinin ayarlanabilmesini de sağlıyor.

Android’in yeni sürümleriyle birlikte gelen parmak izi desteğinin yanı sıra Amazon’un da bir sonraki Fire Phone modellerinde farklılık yaratmak adına bu yeni sistemi uygulayacağı tahmin ediliyor.

Amazon’un yeni geliştirdiği sistemi, Patent Yogi tarafından hazırlanan kısa videoyu izleyerek daha iyi anlayabilirsiniz:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler