AnasayfaTeknoloji900 Milyon Android Cihazı Etkileyen Güvenlik Açığı Bulundu!

900 Milyon Android Cihazı Etkileyen Güvenlik Açığı Bulundu!

ABD merkezli güvenlik firması Check Point, Qualcomm chipset kullanılan 900 milyon Android cihazı etkileyebilecek güvenlik açığı tespit ettiklerini duyurdu.

Araştırmalara göre güvenlik açığı tespit edilen 900 milyon Android cihazın ortak özelliği ise Qualcomm chipset kullanıyor olmaları. Bu da Blackberry, Samsung, LG ve Nexus’a ait birçok modelin tehlike altında olduğunu gösteriyor.

Yapılan açıklamaya göre güvenlik açığının oluştuğu Qualcomm chipset’lerini kullanan cihazlar ise şöyle:

  • BlackBerry Priv
  • Blackphone 1 ve Blackphone 2
  • Google Nexus 5X, Nexus 6 ve Nexus 6P
  • HTC One, HTC M9 ve HTC 10
  • LG G4, LG G5 ve LG V10
  • OnePlus One, OnePlus 2 ve OnePlus 3
  • Samsung Galaxy S7 ve Samsung S7 Edge
  • Sony Xperia Z Ultra

Qualcomm Chipset

Yazılımdaki grafik ve farklı işlemler arasındaki iletişimi sağlayan kodlarda bulunduğu söylenen güvenlik açığının, saldırganlara telefon üzerinde tam hakimiyet verdiği; dolayısıyla bu açık üzerinden verilere de erişim sağlanabileceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili BBC’ye açıklama yapan Check Point mobil ürün yöneticisi Michael Shaulov ise önümüzdeki üç dört ay içerisinde bu güvenlik açığının kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabileceğini belirtiyor.

Şifreleri Düzenli Olarak Değiştirmek Doğru Mu?

Şirket ayrıca sorunun düzeltilmesi için geliştirdiği bir güvenlik yamasını da telefon üreticilerine göndermiş durumda. Ancak firmaların bu yamayı dikkate alıp alınmadığı henüz bilinmiyor. Ek olarak kullanıcıların kendi cihazlarının bu güvenlik açığından etkilenip etkilenmediğini kontrol edebilmelerini sağlayan QuadRooter Scanner isimli bir uygulamanın da bu bağlamda faydalı olabileceği belirtiliyor.

Qualcomm’un da konuyla ilgili olarak bir açıklama yapması bekleniyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler