AnasayfaTeknoloji60,000 Foxconn Çalışanının İşini Artık Robotlar Yapacak

60,000 Foxconn Çalışanının İşini Artık Robotlar Yapacak

Dünyanın en büyük elektronik üreticisi Foxconn, bünyesindeki 60,000 fabrika çalışanının yaptığı işi artık makinelere yaptıracak.

South China Morning Post’a verilen bilgilere göre Foxconn, robotların geliştirilmesiyle birlikte fabrikada bulunan 110,000 çalışan sayısını 50,000’e düşürmüş durumda. Bu durumun iş gücü maliyetlerini oldukça düşürdüğü ve diğer şirketlerin de benzer sistemleri uygulamaya başlayacağı belirtiliyor.

BBC’ye yaptığı açıklamada üretim operasyonlarının büyük çoğunluğunda otomasyon sistemlerini kullanmaya devam edeceklerini belirten Foxconn Technology Group, kullanılan robotların insanları işinden etmeyeceğini de özellikle vurguluyor. Öyle ki robotların daha önce insanların yapmış olduğu tekrar eden işleri yapacağını; insanların ise Ar-Ge ve kalite kontrol gibi üretim sürecindeki daha önemli alanlara odaklanacağı belirtiliyor.

Görsel: Foxconn
Görsel: Foxconn

Foxconn ayrıca kendileri için büyük öneme sahip olan Çin’deki iş gücünü de devam ettireceklerini de ifade ediyor.

South China Morning Post’un haberinde, Foxconn da dahil olmak üzere 35 Tayvan-merkezli şirketin geçen yıl yapay zeka teknolojisi için toplamda 4 milyar yuan (~610 milyon dolar) yatırım yaptığı da belirtiliyor. Dolayısıyla Foxconn’un ardından bu şirketlerin de kısa zaman içerisinde üretim aşamasında robotları kullanacağı düşünülüyor.

AYRICA BKZ: Robotlar 2020 Yılında 5 Milyon İşe Sahip Olacak

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler