AnasayfaTeknoloji4G Destekli İlk Tizen Tabanlı Telefon Duyuruldu: Samsung Z2

4G Destekli İlk Tizen Tabanlı Telefon Duyuruldu: Samsung Z2

Samsung tarafından geliştirilen ilk 4G destekli Tizen tabanlı akıllı telefon modeli duyuruldu: Samsung Z2.

Samsung Z2, 4G desteğine sahip ilk Tizen tabanlı akıllı telefon modeli olma özelliği taşıyor. 1.5GHz quad-core işlemciye sahip olan Samsung Z2’de, 1GB RAM ve 128GB’ye kadar arttırılabilir 8GB dahili depolama alanı bulunuyor. Diğer Tizen tabanlı akıllı telefon modellerinde olduğu gibi Samsung Z2 de ilk olarak Hindistan’da piyasaya çıkıyor. 29 Ağustos’tan itibaren satışa sunulacak olan yeni akıllı telefonun fiyatı ise 4590 rupi (yaklaşık 200 TL).

Samsung Z2 modelinin şirketin Tizen tabanlı olarak piyasaya sürdüğü üçüncü akıllı telefon modeli olduğunu belirtmek gerekiyor. Öyle ki Samsung Z1 modeli geçtiğimiz sene Hindistan’da satışa sunulmuş; yaklaşık 9 ay sonra ise Samsung Z3 modeli duyurulmuştu. Ancak Samsung Z2’yi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği 150Mbps’ye kadar (Cat4) 4G desteğine sahip olması.

Galaxy Note 7 İle Galaxy Note 5 Arasındaki Farklar

Açık kaynak kodlu olması sebebiyle “Android alternatifi” olarak adlandırılan Tizen; akıllı saat, kamera, televizyon, IoT ürünleri gibi birçok Samsung cihazının çekirdeğini oluşturuyor. Ancak hala telefon piyasasında yok denecek kadar az sayıda cihazda bulunuyor.

Samsung’un yeni ürünlerinden sorumlu yöneticisi Mihai Pohontu, geçtiğimiz Mayıs ayında Tizen tabanlı telefon modellerinin yeni pazarlarda piyasaya sunmaya devam edeceklerini; ancak üst segmentteki akıllı telefon modellerinde Android kullanmayı sürdüreceklerini açıklamıştı. Sonuç olarak Samsung Z2’nin piyasa fiyatını göz önüne aldığımızda şirketin Tizen işletim sisteminin düşük fiyatlara sahip alt segment telefonlarda kullanılmaya devam edeceği sonucunu çıkarmak mümkün.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler