AnasayfaSosyal Medya2015 Yılında Twitter'a Gelecek Yeni Özellikler ve Uygulamalar

2015 Yılında Twitter’a Gelecek Yeni Özellikler ve Uygulamalar

Yeni yılda Twitter’a hangi özellikler eklenecek? Hangi uygulamalar hayata geçirilecek? İşte Twitter’ın 2015 planları…

Twitter’ın Kasım ayında düzenlediği Finansal Analist Günü’nde, Dick Costolo ve diğer yönetim kurulu üyeleri, platformun gelecekte yürürlüğe girecek uygulamaları hakkında bazı bilgiler verdi.

284 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Twitter’ın içerikleri, kullanıcı olarak giriş yapmayan aylık 500 milyon kişiye daha çeşitli yollarla (web üzerinden, televizyon yoluyla vb.) ulaşıyor. Bu da Twitter’ın aslında ne kadar geniş bir kitleye ulaştığını gözler önüne seriyor. Fakat platforma sadece 284 milyon kişinin düzenli olarak erişimi, aslında Twitter için büyük bir problem. Yönetim kurulu, Twitter kullanıcısı olmayan, fakat platforma çeşitli yollarla ulaşan kişileri de bünyesine katmak için çeşitli kararlar aldı. İşte Twitter’da yakın bir zamanda uygulamaya konması beklenen özellikler.

Twitter 2015
Twitter 2015

1. Anlık Zaman Tüneli

Twitter’a üye olan yeni kullanıcıların anasayfa akışı neredeyse bomboştur. Anasayfalarının tweetlerle dolması için, diğer kullanıcıları takip etmeleri gerekir. Bu da yeni kullanıcılar için Twitter işleyişini özümsemek adına sorun teşkil eder. Bu sorunu çözmek için Anlık Zaman Tüneli ile yeni kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir ana sayfa akışı sunularak, kullanıcıların bir an önce Twitter dünyası ile bütünleşmeleri sağlanacak. Twitter CEO’su Dick Costolo bu konu hakkında şöyle diyor; “İnanıyoruz ki herkes Twitter’a gelebilmeli ve bir an önce o dünyanın içine daldığını hissetmelidir.”

2. Zaman Tüneli Öne Çıkanlar

Twitter’ın kullanıcılar açısından en büyük zorluğu, bilgi alışverişinin hızına yetişememektir. En tecrübeli kullanıcılar dahi, haber akışını takip edemediklerinden yakınırlar. Bilgi akışından geri kalmak istemeyen Twitter kullanıcıları için, bundan böyle kişiselleştirilmiş haberler öne çıkarılacak. Platformdan çıkış yapan kullanıcılar, geri döndüklerinde kendileri için kişiselleştirilmiş bir haber akışı ile karşılaşacaklar. “While you were away” özelliği ile kullanıcılar, Twitter’a giriş yaptıkları anda kaçırdıkları tüm ilgili haberleri görebilecekler. Twitter bu uygulama ile kullanıcılarının bilgi akışına daha iyi adapte olmalarını hedefliyor. Bu yeni haber akışı algoritması, geçtiğimiz günlerde birçok mobil cihaz kullanıcısına sunulmaya başlandı.

Twitter Zaman Tüneli Öne Çıkanlar (Timeline Highlights)
Twitter Zaman Tüneli Öne Çıkanlar (Timeline Highlights)

3. Daha İyi Direkt Mesajlar (DM)

Dick Costolo, Twitter’ın direk mesaj uygulamasına önemli fonksiyonlar ekleyerek, bu alanı geliştireceklerini belirtti. Kullanıcılar tweetleri mesaj ile arkadaşlarına göndererek, içeriği zenginleştirilmiş konuşmalar yapabilecekler.

4. Video Paylaşım ve Düzenleme

Tüketici videolarına geçiş hazırlığında olan Twitter, gerçek zamanlı video paylaşma ve düzenleme özelliklerini kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. Bu konuda heyecanlı olduklarını belirten Costolo; yerel, ulusal ve küresel haberlerin kullanıcılar tarafından tüm dünyaya yayına sunulmasının çok önemli bir fırsat olacağını dile getiriyor.

5. Haber Alarmları

Bugüne dek çeşitli flaş haber bildirimlerinin kullanıcılara ulaştığı platform, bu haberleri daha yakın terimlerle eşleştirerek bu haberlerin kullanıcılara daha fazla ulaşmasını hedefliyor. Böylelikle kullanıcılar, kaçırmamaları gereken önemli haberleri daha rahat takip edebilecekler.

Twitter Haber Alarmları (Alerts)
Twitter Haber Alarmları (Alerts)

6. Daha Fazla Uygulama

Facebook’un kendi platformundan bağımsız olarak kullanıma sunduğu Messenger ve satın aldığı WhatsApp uygulamalarına benzer bir şekilde, Twitter da aynı yolu izleyerek çeşitli uygulamalar geliştirmeye hazırlanıyor. Vine uygulaması ile büyük bir çıkış yakalayan Twitter, kendi platformu dışındaki uygulamalarıyla da oldukça geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyor. Geliştirilen direkt mesaj uygulaması istenen başarıya ulaşırsa, Facebook’a benzer bir şekilde mesajlaşma uygulamasını kullanıma sunması öngörülüyor. Twitter’ın ürün yönetiminden sorumlu Kevin Weil, kullanıcıların uygulamalar hakkındaki görüşlerinden yola çıkarak, onların sevecekleri uygulamalar geliştirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

[vc_button title=”Twitter’ın Pek Bilinmeyen 8 Özelliği ve İpuçları” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/twitter-bilinmeyen-ozellikleri-ipuclari”]

Artık Twitter’da; Vine videoları, GIF’ler, çoklu fotoğraflar paylaşılabiliyor, fotoğraflara kişiler etiketlenebiliyor, tweetlerde emojiler kullanılabiliyor. Aynı zamanda hem video hem de ses kayıtları tweetlenebiliyor. Profillerin daha fazla kişiselleştirilebilir hale getirildiği Twitter’da görünen o ki, 2015 yılı yepyeni özellik ve uygulamalarla Twitter kullanıcıları için epey renkli olacak.

Yazan: Dilek Erdensoy

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler