AnasayfaHaberlerWordPress 3.9 Sürümü Yayınlandı!

WordPress 3.9 Sürümü Yayınlandı!

Yeni ortam düzenlemeleri, galeri önizlemesi, ses-video çalma listeleri, canlı bileşen önizlemesi ve daha fazlası ile  WordPress 3.9 sürümü yayınlandı.

Popüler içerik yönetim sistemi (CMS) WordPress, güncellemeleri ile birlikte gelen yeniliklerine ara vermiyor. Son olarak yayınlanan WordPress 3.9 “Smith” sürümü ile birçok yeni özellik daha eklenmiş durumda. Yeni ortam düzenlemelerinden ses-video çalma listelerine, canlı bileşen önizlemesinden galeri önizlemesine kadar birçok yeni özellik mevcut. Yeni sürüm ile birlikte gelen yeniliklere ayrıntıları ile birlikte aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Daha iyi bir ortam deneyimi

WordPress paneli üzerinde ortam düzenlemesi
WordPress paneli üzerinde ortam düzenlemesi

Metin editörü iyileştirmeleri

WordPress 3.9 sürümü ile birlikte panel üzerinden erişilebilen metin editörü; hız, erişilebilirlik ve mobil desteği konularında iyileştirilmiş durumda. Buna ek olarak dışarıdan kopyaladığınız bir yazıyı metin editörünüze yapıştırdığınızda artık sürekli düzenleme yapmanız gerekmeyecek. Çünkü yeni sürümle birlikte bu uyumsuzluk problemleri ortadan kaldırılmış. (Özellikle Microsoft Word’den kopyalanan yazılar sıkıntı çıkartabiliyordu.)

WordPress metin editörü
WordPress metin editörü

Kolayca resim düzenleme

Yeni gelen güncelleme ile birlikte artık yazı içine eklediğiniz görselleri çok kolay bir şekilde düzenleyebileceksiniz. Eklediğiniz görsellerin köşesinden tutarak küçültüp büyütme işlemlerini yapabildiğiniz gibi aynı zamanda kolay bir şekilde döndürme ve kırpma işlemlerini de uygulayabilirsiniz.

WordPress resim boyutu düzenleme
WordPress resim boyutu düzenleme

Sürükle-bırak özelliği ile resim ekleme

3.9 sürümü ile birlikte gelen resim düzenleme yeniliklerinin arasında bir de sürükle-bırak özelliği geldi. Artık yazı içerisine dışarıdan bir resim eklemek istediğinizde bunu direkt olarak editörün üzerine sürükle-bırak yöntemi ile yapabileceksiniz.

WordPress resim sürükle-bırak özelliği
WordPress resim sürükle-bırak özelliği

Galeri önizlemeleri

Güncelleme ile birlikte yazı içerisine eklenen galerilerin görünümünde de iyileştirmeler yapıldı. Yazıya eklediğiniz galeriler normalde nasıl gözüküyorsa 3.9 sürümü ile birlikte artık editör paneli üzerinde de aynı görünüme (örn. kolaj şeklinde) sahip olacak.

WordPress editör paneli galeri görünümü
WordPress editör paneli galeri görünümü

Ses ve video çalma listeleri

Daha önceden de medya ortamları arasından ses ve video dosyaları ne kadar eklenebiliyor olsa da yazı içerisinde çalma listesi olarak gösterebilmek için ek bir yazılıma veya eklentiye ihtiyaç duyuluyordu. Ancak WordPress 3.9 sürümü ile bu sorun da ortadan kaldırılmış oldu. Artık ses veya video dosyalarından çalma listesi oluşturmak isteyen kullanıcılar bunu kolay bir şekilde yapabilecek.

WordPress ses ve video çalma listeleri
WordPress ses ve video çalma listeleri

Canlı bileşen ve header önizlemeleri

Yeni güncelleme ile birlikte tema özelleştirme sayfası üzerinden yapılan bileşen değişiklikleri için artık tekrar tekrar kaydetmek gerekmeyecek. Yeni eklenen canlı bileşen önizleme özelliği ile birlikte yapılan değişiklikler artık eş zamanlı olarak izlenebilecek. Bunun yanı sıra sitenin header görseli için de ayrıntılı yönetim seçenekleri eklenmiş durumda.

WordPress canlı bileşen önizleme
WordPress canlı bileşen önizleme

Yeni tema sayfası

Görünüm menüsü altındaki temalar sayfası da yeni güncellemeden nasibini aldı. Yenilenen tema sayfası sayesinde panelden ayrılmadan bu sayfa üzerinde ücretsiz ve ücretli temalar kolay bir şekilde bulunabilecek. Öne çıkanlar, popüler olanlar, son eklenenler gibi birçok tema kategorisi de artık tema sayfası içinde yer alıyor.

WordPress tema sayfası
WordPress tema sayfası

Ekstralar

Tema geliştiricileri için HTML5 destekli resim ve galeri ayarı, güncellenen harici kütüphaneler, yenilenmiş ortam yöneticisi / API özelleştirmeleri, sağlamlaştırılmış veritabanı bağlantıları ve diğer güvenlik güncellemeleri de WordPress 3.9 sürümü ile gelen diğer yenilikler arasında bulunuyor.

WordPress’in yeni sürümünü indirmek için: İngilizce | Türkçe

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler