AnasayfaSosyal MedyaWhatsApp Görüntülü Arama Özelliğini Duyurdu

WhatsApp Görüntülü Arama Özelliğini Duyurdu

Uzun süredir beklenen WhatsApp görüntülü arama özelliği resmi olarak duyuruldu.

Hatırlarsanız geçen senenin sonunda popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, görüntülü arama söylentileriyle gündeme gelmişti. Şimdi ise herkesin merakla beklediği bu özellik resmi olarak duyuruldu.

Yakın zamanda herkesin kullanımına sunulacak olan WhatsApp görüntülü konuşma özelliği, Skype, FaceTime, Google Duo gibi video odaklı servisler ile olan rekabeti de arttırmış olacak.

An itibariyle WhatsApp’ın Beta sürümünde aktif edilen özellik, standart arama butonu üzerinden kullanılabiliyor. Yani doğrudan sohbet ekranındayken üst kısımdaki arama ikonuna tıkladığınızda artık karşınıza “Sesli arama” ve “Görüntülü arama” olarak iki farklı seçenek çıkıyor.

WhatsApp Görüntülü Arama

“Görüntülü arama” seçeneğine tıklandığında ise doğrudan görüşme başlıyor. Ancak görüşmenin başlatılabilmesi için karşı tarafın da son WhatsApp güncellemesini almış olması gerekiyor. Aksi halde aşağıdaki gibi bir uyarı çıkıyor.

WhatsApp Görüntülü Arama

Birçok platformda olduğu gibi WhatsApp’ta da ön kamera-arka kamera seçeneği, mikrofon aç-kapat butonları gibi standart görüntülü arama özellikleri yer alıyor. Bunun dışında görüntülü sohbet esnasında yazışabilmek için bir de mesajlaşma butonu bulunuyor.

Bağlantı durumu ve uçtan uca şifreleme

WhatsApp’a gelen yeni özelliğin sesli arama özelliğinde olduğu gibi internet kalitesine göre dinamik bir yapıda olduğunu belirtmek gerekiyor. Sohbet deneyiminin de buna bağlı olarak üst düzeylere çıkarılması planlanıyor.

WhatsApp’taki tüm görüşme türlerinde olduğu gibi görüntülü arama özelliğinde de uçtan uca şifreleme yöntemi kullanılıyor. Böylelikle sohbet verileri görüşmeyi gerçekleştiren iki kişi arasında kalmış oluyor.

Şimdilik sadece Beta sürümünde aktif edilen özelliğin önümüzdeki günlerde herkesin kullanımına sunulması bekleniyor. Eğer beklemek istemezseniz WhatsApp’ın Beta programına buradan (Android) kayıt olarak güncellemeleri erkenden alabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler