AnasayfaEditördenTipografinin 5 Temel Kuralı

Tipografinin 5 Temel Kuralı

Tipografiyi daha iyi kullanmak için Matthew Butterick’in 5 temel kuralını dikkate almalısınız.

Web tasarım veya grafik tasarım ile uğraşanlar tipografinin önemini çok iyi bilirler. Kısaca tanım yapacak olursak; yazı fontu, font büyüklüğü, satır uzunluğu, satır arası boşluk gibi kombinasyonların tümünü kapsayan yazı sanatı veya yazı tekniği diyebiliriz. Baskı tasarımlarda daha çok kullanılan ve daha çok önem verilen tipografi, belli bir düzen içinde kullanılması gerekir. Matthew Butterick’in kendi blogunda yazdığı makalede bahsettiği tipografiyi kullanırken uyulması gereken 5 temel kural ise kısaca şunlar:

Tipografinin 5 temel kuralı

1- Dökümanınızın tipografik kalitesini belirleyen en önemli unsur ana metindir (body text). Çünkü dökümanın en büyük bölümü ana metinden oluşmaktadır. Dolayısıyla önce ana metnin görünümünden başlamak gerekir.

Ana metin ise aşağıdaki 4 tipografik özellik ile belirlenir.

2- Baskı yazılarının boyutu manasına gelen puntolar (point size). Baskılarda kullanılan en ideal boyut 10 – 12 puntodur. Web üzerinde ise 15 – 25 pixeldir. Fontlar bazen aynı puntoda fakat farklı büyüklükte olabilir. Böyle durumlarda ise standardın dışına çıkılabilir.

3- Satır aralığı (line spacing); satırlar arasındaki dikey boşluktur. Bunun ölçüsü ise puntoların %120-%145 arası olmalıdır. Default olarak ayarlanmış single-line çok dar, 1/2-line ise çok geniştir. Dolayısıyla CSS içinde line-height özelliğini kullanmanız faydalı olacaktır.

4- Satır uzunluğu (line length); tek bir metin bloğunun genişliğidir. Satır uzunluğu (her satır için) ortalama 45 ile 90 karakterden oluşmalıdır.

5- Son kural ise font seçimi ile alakalı. Hızlı, net görünen ve mümkün olduğunca fazla karakter desteği olan bir font seçmek en doğrusu olacaktır. Örneğin Türkçemizdeki ığüşöç ve İĞÜŞÖÇ harflerini desteklemeyen fontları kullanmak, yazı hatalarına ve dolayısıyla görüntü bozukluğuna yol açacağı için daha sonra bizi tekrar font değiştirmeye zorlayacaktır.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler