AnasayfaTeknolojiSürücüsüz Otomobilerden Sonra Şimdi de Sürücüsüz Otobüsler Geliyor

Sürücüsüz Otomobilerden Sonra Şimdi de Sürücüsüz Otobüsler Geliyor

3 yıl içinde hayata geçirilecek, 5 yıl içinde ise seri üretime geçiş yapılacak.

Google, Apple ve çeşitli diğer teknoloji devlerinin ardından şimdi de Çin merkezli online arama firması Baidu sürücüsüz otomobil sektörüne giriş yapıyor. Ancak Baidu, diğer firmalar gibi sadece otomobil üzerine değil; otobüsler üzerine de yoğunlaşacak.

Konuyla iligili olarak Reuters’a açıklama yapan Baidu sözcüsü, otomobiller ile ilgili kuracakları yeni bir birim altında, önümüzdeki 3 yıl içerisinde sürücüsüz otomobilleri piyasaya süreceklerini, 5 yıl içinde de seri üretime geçiş yapacaklarını duyurdu.

Yapılan açıklamada ayrıca Baidu’nun açılacak olan yeni birimde otomotize edilmiş yolcu araçları tasarlamak için BMW AG ile birlikte çalışacağı belirtildi.

Otomobil sektörüne yeni bir bakış açısı getiren sürücüsüz otomobiller, birçok teknoloji firmasının da ilgisini çekmiş durumda. İlk olarak Google ile ön plana çıkan sürücüsüz otomobiller, daha sonra Apple, Alibaba, Samsung gibi firmalar tarafından da projelendirilmişti. Şimdi ise Çin’in Google’ı olarak adlandırılan Baidu’nun bu teknolojiyi otobüslere getirmesi, sektörü daha farklı yönde şekillendirecek gibi görünüyor.

Çin’in kalabalık nüfusa sahip olması, Baidu’nun sürücüsüz otomobilin yanı sıra sürücüsüz otobüs fikrinin de altında yatan sebebi bir nebze olsun açıklıyor. Seri üretime geçilmesinin ardından ise projenin Çin dışında diğer ülkelerde de başarılı olabileceği düşünülüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler