AnasayfaHaberlerSosyal Medya Etkileşim Raporu (Eylül 2013 - Şubat 2014)

Sosyal Medya Etkileşim Raporu (Eylül 2013 – Şubat 2014)

Sosyal paylaşma platformu Shareaholic Eylül 2013 – Şubat 2014 arası sosyal ağların etkileşim trafiği ile ilgili raporunu yayınladı.

Popüler sosyal paylaşma platformu Shareaholic, sosyal medya platformları ile kullanıcı davranışı arasındaki ilişkiyi gösteren ilk raporunu yayınladı. Eylül 2013 – Şubat 2014 tarihlerini kapsayan raporda birçok ilgi çekici istatistik göze çarpıyor.

Hazırlanan grafiğe göre, LinkedIn ve Google+ en düşük sosyal yönlendirme trafiğine sahip olsa da bu iki platform trafik kalitesi bazında diğer platformlara göre oldukça iyi. Ancak her ikisi de kullanıcının sitede geçirdiği süre açısından YouTube’un gerisinde kalıyor. Bu da YouTube’un bir video platformu olmasından kaynaklanıyor.

Siteden çıkma oranı ve ziyaret başı sayfa gösterimi oranlarına baktığımızda ise Facebook, Twitter, Google+ ve LinkedIn’in yaklaşık olarak aynı değerlere sahip olduğunu görebiliriz. Bunlar arasındaki en büyük fark ise sitede geçirilen süre. Google+ ise bu konudaki en önde olan platform olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar Google+ üzerinde tek ziyarette ortalama 3 dakikasını harcıyor.

Shareaholic sosyal medya raporu (Eylül 2013 - Şubat 2014)
Shareaholic sosyal medya raporu (Eylül 2013 – Şubat 2014)

Diğer önemli noktalar ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Reddit ve StumbleUpon diğerlerine göre en fazla “hemen çıkma oranı”na sahip.
  • YouTube en fazla “sitede geçirilen süre” ve “ziyaret başı sayfa gösterimi” oranlarına sahip. Ayrıca en düşük “siteden çıkma oranı” da YouTube’da. Bu da YouTube’u diğerlerinden bariz bir şekilde ayırıyor. Tabi bunun arkasında YouTube’un bir video platformu olması yatıyor.
  • Google+’ın arama sonuçlarındaki etkisi bir kenara koyacak olursak, rapordaki trafik kalitesi ve kullanıcı etkileşiminin yüksek olması oldukça ilgi çekici.
KAYNAKWerSm

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler