AnasayfaHaberlerRapora Göre Android 5.0 Lollipop iOS 8'den Daha Stabil

Rapora Göre Android 5.0 Lollipop iOS 8’den Daha Stabil

Crittercism tarafından hazırlanan rapor, Android 5.0 Lollipop’un iOS 8’den daha stabil ve daha az çökme oranına sahip olduğunu gösteriyor.

Android mi, iOS mu? Yıllardır sorulan bu soruda, galip gelen taraf kimi zaman Android olurken; kimi zaman da iOS olmuştur. Özellikle stabilite (hatasız ve sorunsuz çalışma durumu) konusunda iOS bu kıyaslamada her zaman öne çıkmıştır. Ancak son yayınlanan bir rapora göre, bu iki popüler mobil işletim sistemlerinin son sürümleri kıyaslandığında Android bu konuda iOS’u geride bırakmış durumda.

Mobil uygulama performans yönetimi çözümleri sunan Crittercism‘in hazırladığı bir rapora göre; Android 5.0 Lollipop’ta iOS 8’den daha az uygulama hatası & çökme problemleri yaşanıyor. Sürüm karşılaştırmalarında belirtilen hata oranları iOS 8’de %2.2 iken; bu oran Android 5.0 Lollipop’ta %2.0 olarak belirtiliyor. iOS’un bir önceki sürümü olan iOS 7’de ise %1.9‘luk bir hata oranı bulunuyor.

Android Lollipop (The Verge)
Android Lollipop (The Verge)

Crittercism’in hazırladığı rapor, iOS kullanıcılarının özellikle sosyal medya platformlarında dile getirdiği iOS 8 stabilite problemlerini kanıtlamış oluyor. Zira Android’in önceki sürümlerinde sahip olduğu hata oranları iOS sürümlerinden yüksek iken; son sürümler kıyaslandığında Android’in iOS’tan daha stabil olduğu anlaşılıyor.

Hazırlanan rapora göre stabilite konusunda en iyi performans gösteren Android ve iOS sürümleri şu şekilde:

  1. iOS 7: %1.9
  2. Android 5.0 Lollipop: %2.0
  3. iOS 8: %2.2
  4. Android KitKat & Ice Cream Sandwich: %2.6
iOS 8 (iMore)
iOS 8 (iMore)

Hazırlanan rapora göre; son sürümleri kıyaslandığında Android’in iOS’tan daha stabil olduğu sonucu ortaya çıkıyor. iOS 8’in iOS 7’den %0.3 daha fazla hata oranına sahip olmasını ise sadece hazırlanan bu rapor değil, kullanıcı kanaatleri de doğruluyor. Zira yeni iOS sürümü çıktığı andan itibaren kullanıcılar bu konuda şikayetlerini dile getiriyor.

Bu durum Android’in her yönüyle iOS’tan daha iyi olduğu anlamına da gelmiyor. Zira bu rapor sadece hata verme istatistiklerine göre hazırlanmış durumda. Ancak iOS’un bugüne kadar en çok sevilen özelliğinin stabilite olması ve bu avantajını da son sürüm itibariyle Android’e bırakması, yeni bir tartışma konusu başlatacak gibi görünüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler