AnasayfaHaberlerProject Ara'nın İlk Değiştirilebilir Kamera Modülü Ortaya Çıktı

Project Ara’nın İlk Değiştirilebilir Kamera Modülü Ortaya Çıktı

Google’ın modüler akıllı telefon projesi Project Ara için Toshiba tarafından geliştirilen ilk kamera modülü gün yüzüne çıktı.

İlk olarak Dave Hakkens ve ekibi tarafından Phonebloks ismiyle başlatılan modüler akıllı telefon projesi, daha sonra Google’ın işi el atmasıyla Project Ara altında toplanmış ve çalışmalara bu doğrultuda devam edilmişti. Ardından bu Project Ara’nın son prototipleri paylaşılmış ve ilk olarak pilot bölge seçilen Porto Riko’da kullanıma sunulacağı belirtilmişti.

Proje ile ilgili olarak son yaşanan gelişme ise bu modüler akıllı telefon için geliştirilen kamera ile ilgili. Project Ara için Toshiba tarafından geliştirilen 3 farklı kamera modülü gün yüzüne çıkmış durumda. Buna göre 2 MP ön kamera, 5 MP ve 13 MP arka kamera olmak üzere toplam 3 kamera modülü geliştiren Toshiba, Project Ara için parça üreten ilk firma oldu.

Project Ara Toshiba Kamera
Project Ara Toshiba Kamera

Toshiba’nın 13 MP’lik kamerasında ekstra bir sensör daha bulunuyor. Sensör dışarıdan göründüğü haliyle Samsung’un kalp atış sensörüne benziyor, ancak bununla ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Konu ile ilgili olarak Toshiba tarafından paylaşılan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Project Ara prototiplerinin piyasaya sürülmeye başlanması artık yavaş yavaş modüler akıllı telefon modellerine alışmamız gerektiğini gösteriyor. Eğer bu proje planlandığı gibi giderse, artık herkes kendi akıllı telefonunu toplayabilir duruma gelebilecek. Buna ek olarak Google tarafından açılacak olan mağaza üzerinden, dileyenler bu modüler akıllı telefonun parçalarını ayrı ayrı satın alabilecek.

Bakalım önümüzdeki günlerde hangi firmalar bu projeye dahil olacak ve projenin seyrini ne şekilde etkileyecek hep birlikte görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler