AnasayfaTeknolojiHer Bir Parçası Değişebilen Akıllı Telefon: Phonebloks

Her Bir Parçası Değişebilen Akıllı Telefon: Phonebloks

Telefonlarımızın RAM’ini, kamerasını hatta ekranını bile kendi ellerimizle kolaylıkla değiştirebildiğimizi düşünün. Ne kadar güzel olurdu değil mi?

Telefonumuzun ekranı kırıldığında, kamerası çalışmaz hale geldiğinde veya bunun gibi ciddi problemlerle karşılaştığımızda; telefonumuz kullanılmaz hale gelir ve hemen başka bir telefon arayışı içerisine gireriz. Ancak Phonebloks projesi ile bu sorun ortadan kalkıyor.

Görünüş olarak bir legoyu andıran akıllı telefon Phonebloks ile yapılabileceklerin sınırı yok. Bir lego parçasını diğerine yerleştirmek kadar kolay olan bir işlemle; RAM, kamera, wifi, batarya, ekran vs gibi telefona ait bütün parçaları değiştirebilir ve yükseltme işlemi yapabilirsiniz.

Aslında konsept çok basit. Her bir cihazın bir anakartı vardır. Bu anakart üzerindeki elektronik yollar sayesinde cihazın diğer parçaları ile bağlantı kurulur. Phonebloks’ta ise bu yollar fiş-priz mantığı ile çalışıyor. Örneğin sökülebilir ekranı, basit bir şekilde Phonebloks’un anakartına yerleştirmek mümkün. Diğer parçalar da aynı mantıkla çalışıyor. Dolayısıyla cihazın herhangi bir parçası bize sorun çıkarttığı zaman veya bu cihazın bir parçasını yükseltmek istediğimiz zaman bunu kolay bir şekilde yapabiliyoruz. Bu da bize, telefonu uzun zaman boyunca ve güncel halde kullanabilme imkanı sunuyor.

Phonebloks parçaları
Phonebloks parçaları

Phonebloks ile sadece parça değişimi yapılmıyor. Örneğin jiroskopa ihtiyacınız yok, ama daha iyi bir kameraya ihtiyacınız var. O zaman jiroskop çıkartılarak; jiroskopun olduğu alan ile kameranın olduğu alan birleştiriliyor ve daha iyi bir kameraya sahip olabiliyorsunuz. Dolayısıyla Phonebloks’u kullanarak, tamamen siz tasarlamış olduğunuz bir telefona sahip olmuş olursunuz.

Sonuç olarak bir lego ile uğraşır gibi bu telefon ile istediğiniz şeyleri yapabiliyorsunuz.

Dave Hakkens tarafından şimdilik sadece bir fikir olarak ortaya atılan Phonebloks projesi, yeterince destek gördüğü zaman hayata geçirilecek. Projeye destek olmak için buradaki siteye gidebilirsiniz.

Phonebloks tanıtım videosu

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler