AnasayfaHaberlerNokia Akıllı Telefon Pazarına Tekrar Dönüş Yapabilir

Nokia Akıllı Telefon Pazarına Tekrar Dönüş Yapabilir

Microsoft’un satın almasının ardından artık akıllı telefon pazarına girmeyeceği açıklanan Nokia için yeniden akıllı telefon planları yapılıyor.

Teknoloji devi Microsoft, 2013’ün Eylül ayında Nokia’yı satın almış, ardından Nokia altında akıllı telefon üretmeme üzerine bir anlaşma yapmıştı. Buna göre 31 Aralık 2015 tarihine kadar artık Nokia ismiyle akıllı telefon üretimi gerçekleştirilmeyecekti. Ancak söylentiler Nokia’nın bu pazara yeniden gireceğini gösteriyor.

Re/Code tarafından tarafından ortaya atılan iddialara göre, Nokia 2016 itibariyle yeniden akıllı telefon pazarına geri dönecek. Hatta söylentilere göre Nokia sadece akıllı telefon değil; aynı zamanda sanal gerçeklik üzerine de çeşitli planlar yapıyor.

[vc_button title=”Microsoft’tan 29 Dolarlık Telefon: Nokia 215″ target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/microsoft-nokia-215″]

Microsoft’un satın almasının ardından yapılan anlaşma gereği Nokia, yıl sonuna kadar kendi ismi altında akıllı telefon üretimi gerçekleştiremiyor. Ancak akıllı telefon dışında mobil teknoloji konusundaki çalışmaları halen devam ediyor. Zira geçtiğimiz yaz aylarında Android cihazlar için Z Launcher ismindeki ana ekran uygulamasını kullanıma sunmuş; geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen MWC 2015 konferansında da iPad-benzeri Nokia N1‘i duyurmuştu. Hatta geçtiğimiz hafta da telekomünikasyon firması Alcatel-Lucent‘i 16,6 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Nokia N1
Nokia N1

Nokia’nın akıllı telefon konusundaki iddiasının Apple veya Samsung gibi teknoloji devleri ile rekabet edecek düzeyde olmayacağı da verilen bilgiler arasında. Dolayısıyla Nokia, çok iddialı bir mobil marka olmak yerine; varolan markasını ve tasarımlarını pazarlamaya devam edecek. Zira elinde bulundurduğu binlerce patent, birçok konuda rakiplerine üstünlük sağlayabilir.

Akıllı telefon pazarına yeniden girmesi beklenen Nokia’nın, söylentilere göre aynı zamanda sanal gerçeklik teknolojisi üzerine de çeşitli planları bulunuyor. Ancak her ikisi için de net konuşmak için henüz erken. Zaman neler gösterecek, hep birlikte tecrübe edinmiş olacağız.

KAYNAKRECODE

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler