AnasayfaİnternetNetflix'ten İnternet Hız Testi Aracı: Fast.com

Netflix’ten İnternet Hız Testi Aracı: Fast.com

Dijitalde eğlence sektörünün öncülerinden olan Netflix, jenerik alan adıyla kullanıma sunduğu internet hız testi aracı Fast.com‘u kullanıma sundu.

Söz konusu internet üzerinden video izlemek olduğunda ilk duyulan endişe internet hızının yeterli olup olmadığıdır. Öyle ki internet üzerinden dizi veya film izlerken yaşanan donmalar, takınmalar kullanıcının tüm heyecanını kaybetmesine sebep oluyor. Popüler medya sağlayıcısı Netflix ise kullanıcıların internet hızlarını basit bir şekilde ölçümleyebilmelerini sağlayan yeni bir hız testi aracını kullanıma sunuyor.

An itibariyle en çok kullanılan internet hız testi aracı Speedtest.net, kullanıcılara indirme (download) ve yükleme (upload) hızı ile ilgili detaylı bir hız ölçümü sunuyor. Fast.com ise bu detaylarda boğulmadan, direkt olarak hız değerini görmek isteyen kullanıcılara hitap ediyor. Öyle ki siteye giriş yaptığınız andan itibaren hız testi başlatılıyor ve kısa süre içerisinde ölçüm tamamlanıyor. Ayrıca hız testinin bitmesinin ardından Speedtest.net ile karşılaştırma yapılabilmesi için bir bağlantı da gösteriliyor.

Fast.com Netflix

Testler için Netflix’in sunucularının kullanıldığı Fast.com‘da, konum veya cihaz sınırlandırması da yapılmıyor. Yani dünyanın herhangi bir noktasında bulunan kullanıcılar, ister mobil, isterse bilgisayar üzerinden erişim sağlayarak hız testini gerçekleştirebiliyor.

Oldukça sade ve basit arayüze sahip olan ve amaca yönelik geliştirilen Fast.com’un tüm dünyada en az Speedtest.net kadar yaygın kullanılması düşünülüyor. Ancak Speedtest.net’in de Adobe Flash yerine HTML5 kullanacağını duyurması onun da (Fast.com kadar olmasa da) önümüzdeki günlerde bu sadeliği yakalayacağını gösteriyor diyebiliriz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler