AnasayfaTasarımMicrosoft'un Yenilenen Paint Uygulamasına Yakından Bakın

Microsoft’un Yenilenen Paint Uygulamasına Yakından Bakın

"Paint terk" sözü tarihe karışabilir.

Microsoft’un popüler fotoğraf düzenleme aracı Paint, yıllar sonra ilk kez büyük bir değişime gidiyor.

Fotoğraf düzenleme araçları arasında ayrı bir yere sahip olan Microsoft Paint, Windows’un ilk sürümü olan Windows 1.0’dan bu yana hayatımızda yer ediniyor. Zaman içerisinde dahil edilen yeni özellikler ve küçük arayüz değişiklikleri ile kendini gösteren Paint, bu kez tamamen yenilenen haliyle karşımıza çıkıyor.

Yeni Paint sürümünü gün yüzüne çıkaran Microsoft, hazırladığı video ile yenilenen Paint’te ne gibi yeniliklerin olacağını da gösterdi. Öne çıkan özelliklerinin arasında ise dokunmatik & kalem desteği ve üç boyutlu (3D) çizimler olması dikkat çekiyor.

Adobe Photoshop ve aynı segmentte yer alan diğer fotoğraf düzenleme araçlarındaki katman (layer) özelliğinin yenilenen Paint’te olmaması ise oldukça şaşırtıcı. Ancak yayınlanan sürüm henüz Alpha aşamasında olduğu için, bu özelliğin Paint’in kararlı sürümlerinde ortaya çıkabileceğini de söylemek gerekiyor.

Fotoğrafları kırpma, metin yerleştirme, çeşitli fırça ve kalem seçenekleri, hazır halde bulunan 2D ve 3D şekiller ve daha fazlası yenilenen Paint’te oldukça kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Ayrıca Windows 10 uygulaması temelinde geliştirilen Paint’in hızlı çalışması da öne çıkan özelliklerden biri olarak belirtiliyor.

Bilgisayar Programları Anime Karakteri Olsaydı Nasıl Görünürdü?

Paint’in Alpha aşamasındaki halini aşağıdaki ekran görüntüleri üzerinden inceleyebilirsiniz:

Paint’in deneme sürümünü cihazınıza yüklemek isterseniz buradaki makaleye göz atabilirsiniz.

KAYNAKThe Verge

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler