AnasayfaHaberlerMicrosoft Nokia'nın Cep Telefonu Birimini Satın Aldı

Microsoft Nokia’nın Cep Telefonu Birimini Satın Aldı

Microsoft, Nokia’nın cep telefonu birimini 7.2 milyar dolar karşılığında satın aldı.

Gecenin geç saatlerinde iki teknoloji devi tarafından yapılan anlaşma, teknoloji dünyasında büyük ses getirdi. Aslında Microsoft’un böyle bir hamle yapması daha önceden bekleniyordu ancak durumun ani olarak gelişmesi büyük yankı uyandırdı.

Nokia’nın “Cihazlar ve Servisler” bölümü için 5.99 milyar dolar, patentler için ise 2.17 milyar dolar ödemeyi kabul etmesiyle Microsoft artık Finlandiyalı üreticiyi kendi bünyesine katmış oldu.

Nokia her ne kadar akıllı telefon pazarına geç girmiş olsa da, son zamanlarda Lumia serisiyle herkesin ilgisini çekebilmeyi başarmıştı. Ancak bu pazardan yine de istediğini alamayan teknoloji devi artık başka çözüm arayışlarına gidiyordu. Son çözüm yolu olarak ise Microsoft’un belirlediği fiyatları kabul ederek Microsoft’a ait olmayı kabul etti.

Cep telefonu biriminde çalışan 18 bini üretim bölümünde, toplam 32 bin çalışan ise aynı birimlerde Microsoft için çalışmaya devam edecek.

Anlaşma ile Nokia’nın Lumia ve Asha modellerinin bütün hakları da Microsoft’a devredilmiş oldu. Anlaşmaya göre Nokia önümüzdeki 10 yıl boyunca sadece klasik telefonlar üretebilecek. Ancak Microsoft’un ürettiği akıllı telefonlara NOKIA ismini vermeye devam edecek.

Nokia Microsoft
Nokia Microsoft

Nokia’nın CEOsu Stephen Elop bunun gelecek için kritik bir hamle olduğunu söylerken, yakın zamanda emekliye ayrılacak olan Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer bunun her iki şirket için de kazançlı olacağını söyledi.

Nokia’nın Windows Phone ile yükselme çabaları düşünülürse artık bu işi Microsoft‘un tek elden yapacağını söyleyebiliriz. Artık hem cep telefonunu, hem de yazılımını tek çatı altında üretecek olan Microsoft, belki önümüzdeki günlerde daha güzel telefonlar ile karşımıza çıkabilir.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler