AnasayfaTeknolojiMade by Google Etkinliğinde Neler Tanıtıldı?

Made by Google Etkinliğinde Neler Tanıtıldı?

Herkesin merakla beklediği Made by Google etkinliği Salı günü itibariyle gerçekleşti. Peki etkinlikte hangi Google ürünleri tanıtıldı?

Bugüne kadar yazılım üzerine geliştirdiği ürünler ile ön plana çıkan Google, bu kez donanım üzerine geliştirdiği yeni ürünler ile karşımıza çıktı. Salı günü (04 Ekim 2016) itibariyle düzenlenen Made by Google etkinliği kapsamında Google, herkesin merakla beklediği yeni ürünlerini tanıttı.

İlk kez kendi imzası ile yeni akıllı telefon modellerini tanıtan Google, ayrıca akıllı ev cihazı, kablosuz bağlantı cihazı, sanal gerçeklik başlığı ve diğer ürünleri ile kullanıcıların karşısına çıktı.

İşte Made by Google etkinliğinde tanıtılan yeni Google ürünleri…

Pixel & Pixel XL

Google Pixel Pixel XL

Google’ın Pixel ismi altında yeni iki akıllı telefonunu tanıttı. Alüminyum kasa yapısına sahip olan Pixel modellerinde kamera özellikleri de dikkat çekiyor. Pixel ve Pixel XL olarak karşımıza çıkan iki yeni akıllı telefon modelinde de batarya kapasitesi ve ekran boyutu hariç tüm özelliklerin aynı olduğunu belirtmek gerekiyor. Qualcomm Snapdragon 821 işlemci kullanılan modellerde Daydream VR ve yapay zeka entegrasyonu da bulunuyor.

12 megapiksel sensör ve f/2.0 lense sahip olan her iki Pixel modelinin de piyasadaki en iyi kameraya sahip olan akıllı telefon modeli olduğu vurgulanıyor. Öyle ki DxOMark analizlerine göre 89 puan almış durumda.

Pixel modelleriyle birlikte gelen avantajlardan biri de sınırsız ve ücretsiz fotoğraf yedekleme hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Yani Pixel satın alan kullanıcılar yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını ücretsiz ve sınırsız olarak Google Photos’a yedekleyebiliyor.

5 inçlik Pixel ve 5.5 inçlik Pixel XL modelleri 649 dolardan başlayan fiyatlar ile ABD’de satışa sunuluyor.

Daydream View

Google Daydream View

Google’ın daha önce sanal gerçeklik platformu olarak duyurduğu Daydream, Made by Google etkinliğinde de donanım ağırlıklı olarak karşımıza çıktı. Daydream View olarak duyurulan yeni sanal gerçeklik başlığı diğer başlıklara nazaran daha kullanışlı ve daha esnek bir özelliğe sahip. Sahip olduğu mikrofiber yapısı da, Daydream View’ı bir elektronik cihazdan ziyade bir kıyafet gibi gösteriyor. Üç farklı renk seçeneğine ve bir de kontrol cihazına sahip olan başlığın toplam fiyatı ise 79 dolar olarak belirtiliyor.

Daydream içeriğinin artık daha zengin olduğunu da söylemek mümkün. Fantastic Beasts And Where to Find Them, Harry Potter gibi içeriklere sahip olan platformda kullanıcılar sanal gerçeklik deneyimi ile maceradan maceraya atlayabiliyor. Kullanıcılar ayrıca Star Chart VR uygulaması ile uzayı keşfedebiliyor, Gunjack 2 uygulaması ile uzay oyunu oynayabiliyor; hatta Netflix, HBO, Hulu gibi medya uygulamaları üzerinden sanal sinema deneyimi ile dizi veya film izleyebiliyor. Google Street View’ın VR uygulamasının da platformda yer aldığını belirtmek gerekiyor.

Google Home

Google Home

4 Kasım itibariyle satışa sunulacak olan Google Home, kısaca ses komutlarıyla bazı görevleri yerine getirebilen (Amazon Echo gibi) ergonomik bir akıllı cihaz olarak tanımlanabilir. Amazon Echo’ya rakip olan Google Home’un en önemli özelliği ise Google Asistan. Bu sayede kullanıcılar Google Asistan’a sesli komutlar verebiliyor ve cihazın istenen görevi yerine getirmesi sağlanıyor.

Oldukça hoş bir tasarıma sahip olan Google Home, an itibariyle YouTube, Spotify, Netflix, Hulu gibi platformlar ile oldukça uyumlu çalışıyor. Chromecast ile de uyumlu çalışan cihazın önümüzdeki günlerde LG, Sony, Philips ve Toshiba tarafından üretilen televizyonlarda da desteklenmesi bekleniyor.

Chromecast Ultra

Google Chromecast Ultra

Google daha önce HDMI aracılığı ile televizyonlara bağlanabilen ve mobil cihazlar ile organize edilebilen Chromecast modelini duyurmuş, ancak istediği başarıyı elde edememişti. Şimdi ise 4K kalitesine sahip Chromecast Ultra modeli ile bu başarıyı yakalamak istiyor.

4K çözünürlük desteğine kavuşan yeni Chromecast modeli, aynı zamanda HDR10 ve Dolby Vision HDR desteğiyle birlikte geliyor. Ayrıca yoğun veri aktarımlarını kolaylaştırmak için bir ethernet girişine de sahip. Google Play Filmler’in de önümüzdeki ay 4K içerikleri sunmaya başladığını göz önüne aldığımızda Chromecast Ultra’nın daha fazla ön plana çıkacağını söylemek mümkün. Chromecast Ultra’nın fiyatı ise 69 dolar.

Google Wifi

Google Wifi

Google’ın kapalı alanlarda yüksek kalite kablosuz internet deneyimi için geliştirdiği router cihazı Google Wifi de etkinlikte ön plana çıkan cihazlardan biri oldu diyebiliriz. Özellikle ev kullanımları için geliştirilen cihazın iki farklı paket halinde satıldığını da belirtmekte fayda var. Tekli paketi 129 dolar, üçlü paketi ise 299 dolar olarak fiyatlandırılmış durumda.

Google Wifi’nin öne çıkan bir diğer özelliği ise otomatik ağ geçişleri sağlayan Network Assist olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin kullandığınız cihazlar güçlü bir Wi-Fi sinyali alabilmek için evin farklı köşelerine yerleştirdiğiniz Google Wifi router’larını otomatik olarak algılıyor. Google Wifi ise Network Assist sayesinde bu kanalları otomatik olarak değiştirmeyi sağlıyor.

Google Assistant

Made by Google etkinliğinin her aşamasında konuşulan ve etkinliğin neredeyse temelini oluşturan asıl ürünün ise yapay zeka tabanlı Google Assistant olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan konuşmalara ve entegre edilen cihazlara bakıldığında Google’ın bu akıllı asistan ile çok fazla işler yapacağını söylemek mümkün. Her geçen gün geliştirilen ve tüm ürünlere entegre edilmek istenen Google Asistan, fotoğraflardan seyahat planlarına, yemek siparişlerinden film sıralamalarına kadar birçok alanda kullanılabiliyor. Ayrıca ilk olarak ortaya çıktığı Google Now servisinin geri plana atıldığını tüm bu hizmetlerin artık sadece Google Asistan altında verileceğini de belirtmek gerekiyor.

Sonuç olarak; Made by Google etkinliği kapsamında tanıtılan ürünlere baktığımızda, bugüne kadar sadece yazılım üzerine geliştirdiği ürünler ile karşımıza çıkan Google’ın, edindiği tecrübe ve sahip olduğu teknolojiler ile birlikte artık donanım sektöründe de hacmini arttıracağını söylemek mümkün.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler