AnasayfaTeknolojiLG Electronics Robot Teknolojisine Dev Yatırımlar Yapacak

LG Electronics Robot Teknolojisine Dev Yatırımlar Yapacak

Güney Kore merkezli teknoloji devi LG Electronics, gelişen robot teknolojisine büyük yatırımlar yapacağını duyurdu.

Reuters‘a konuşan LG Electronics yöneticilerinden Jo Seung-jin, şirketin yeni buzdolabı, çamaşır makinesi, klima gibi elektronik ev aletlerini geliştirmek ve bu ürünler ile entegre etmek amacıyla robot endüstrisine yatırım yapacağını açıkladı.

Yatırım sürecinin ne zaman başlayacağı veya yatırım hacminin ne kadar olacağı konusunda net bir bilgi verilmese de, yapılan açıklamada LG‘nin yapacağı yatırımların sadece akıllı ev ürünlerini değil; aynı zamanda benzer segmentte bulunan diğer alanları da kapsadığı belirtiliyor. Yapay zeka teknolojileri ve sürücüsüz otomobiller de bunlardan sadece birkaçı olarak karşımıza çıkıyor.

Yapay zeka ve kablosuz iletişim teknolojilerinin gelişimi, cihazların internet aracılığı ile birbirleri arasında iletişim kurabilmelerini ve dolayısıyla daha karmaşık işlevlerin üstesinden gelebilmelerini sağlıyor. Dolayısıyla dünyanın dört bir yanındaki teknoloji firmaları da, düşük doğum oranları olan veya yaşlı nüfusu çok fazla olan ülkeler başta olmak üzere bu sektöre yatırım yapmaya başlıyor. Ancak LG’nin yatırımları kendi tabirleriyle daha “agresif” bir şekilde kendini gösterecek gibi görünüyor.

Yaşanan bu gelişmeler, aynı zamanda robotların gerçek anlamda insanların yerini alıp almayacağı sorusunu da akıllara getiriyor. Öyle ki bu yılın başlarında Dünya Ekonomik Forum’u tarafından hazırlanan bir raporda 2020 yılına kadar Dördüncü Sanayi Devrimi’nin gerçekleşeceği ve bu yıla kadar robotların 5 milyon iş gücüne sahip olacağı ifade edilmişti. Ardından Foxconn, ve Walmart firmaları da bünyesindeki binlerce çalışanın işini robotlara devredeceğini duyurmuştu. İnsanlara hizmet eden ve kolaylık sağlayan mı, yoksa insanları işinden ederek hayatlarını zora sokan zora sokan bir robot teknolojisiyle mi karşı karşıya olduğumuzu ise zaman gösterecek.

KAYNAKReuters

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler