AnasayfaTeknolojiKüba'da Mesajlara "Demokrasi" Filtresi

Küba’da Mesajlara “Demokrasi” Filtresi

Küba’da devlete ait cep telefonu şirketinin, “demokrasi”, “insan hakları” gibi kelimeler içeren mesajları engellediği iddia edildi.

Küba’da gazeteciler ve muhaliflerin işbirliği sonucu yapılan araştırmalarda, Küba hükümetinin mesajlarda kendilerine göre sakıncalı bulunan kelimeleri filtrelediği ve ilgili mesajların karşı tarafa ulaşmasını engellediği ortaya çıktı.

Gazeteciler, engellenen kelimeler arasında “demokrasi”, “insan hakları” gibi yaklaşık 30 kelimenin bulunduğunu; önemli muhaliflerin isimlerinin geçtiği mesajların da alıcılara ulaşmadığını belirtti.

BBC‘nin haberine göre araştırmada yer alan Somos Mas’ın lideri Elicer Avila, daha önce bu durumu cep telefonu sinyallerinin zayıf olmasına bağladıklarını, ancak yaptıkları testlerin ardından sebebin hükümetin hoşlanmadığı kelimelerin engellenmesi olduğunu öğrendiklerini ifade etti. Avila ayrıca sadece muhaliflerin değil, cep telefonu kullanan tüm vatandaşları izlediğini de iddia etti.

Fotoğraf: Franklin Reyes
Fotoğraf: Franklin Reyes

İddiaların doğru olup olmadığını merak eden Reuters’ın Küba’da bulunan muhabirleri de içinde “demokrasi”, “insan hakları”, “Somos Mas” gibi kelimelerin geçtiği mesajlar gönderdi. Sonrasında ise ilgili mesajların “Giden Mesajlar” kutusunda yer aldığı, ancak mesajların alıcılara ulaşmadığı sonucu ortaya çıktı.

Küba devlet telekomünikasyon şirketi Etecsa ise konuyla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmadı.

Küba cep telefonu ile 2008’de tanıştı

Küba özellikle cep telefonu ve internet konusunda oldukça katı kurallara sahip bir ülke olarak biliniyor. Öyle ki ülkede cep telefonları ilk kez 2008 yılında; kablosuz internet ise 2015 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştı.

11.2 milyon nüfuslu ülkenin sadece %5’inde internet bağlantısı bulunuyor. Zira evde internet bağlantısı kurabilmek için hükümetten özel izin almak gerekiyor.

AYRICA BKZ: Hangi Ülkede Hangi Mesajlaşma Uygulaması Daha Çok Kullanılıyor?

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler