AnasayfaHaberlerİşte Karşınızda iPhone 5S, iPhone 5C ve iOS7!

İşte Karşınızda iPhone 5S, iPhone 5C ve iOS7!

Merakla beklenen yeni iPhone modelleri nihayet tanıtıldı. Beklendiği üzere iPhone 5C ve iPhone 5S olarak iki model tanıtan Apple, bunların yanında tamamlanan işletim sistemi iOS 7 ‘yi de tanıttı.

iOS 7 ile başlayan etkinlik ucuz iPhone olarak adlandırılan iPhone 5C ve sonrasında iPhone 5S ile devam etti. Etkinlik sırasında tanıtılan ürünlerin teknik özelliklerinin yanında, yerleşik olarak gelen yeni uygulamalara da yer verildi.

Uzun zamandır internet dünyasına sızan görüntü ve dedikodulara baktığımızda, hemen hemen hepsinin doğrulandığını söyleyebiliriz. Apple, Plastik iPhone (iPhone 5c) ve altın rengindeki iPhone (iPhone 5S) olarak gündemi meşgul eden yeni telefonları tanıtarak, yapılan dedikoduların hepsini doğrulamış oldu.

iOS 7

iOS 7
iOS 7

iOS 7 ile gelen özellikler arasında; fotoğraf filtreleme ve kişi etiketleme seçenekleri, geliştirilmiş “Siri” sayesinde wikipedia’da arama imkanı, yeni zil sesleri ve bildirim tonları, galeride fotoğrafları gruplara ayırma özelliği, iPhoto, iMovie ve iWork uygulamaları ile içerik oluşturabilme özelliği gibi bir çok yenilik var.

18 Eylül‘de kullanıma sunulacak olan yeni işletim sistemi iOS 7, iPhone 4 ve sonraki, iPad 2 ve sonraki, iPad mini ve 5. jenerasyon iPod cihazlarda kullanılabilecek.

iPhone 5C (Plastik iPhone)

iPhone 5C
iPhone 5C

Aylardır plastik yada ucuz iPhone olarak adlandırılan yeni iPhone 5C’nin özelliklerine baktığımızda; polikarbondan yapılmış kasa yapısı, yeşil-beyaz-mavi-pembe-sarı renk imkanı, özel kılıf seçenekleri, 4 inçlik retina ekran, A6 işlemci, 8 megapiksel kamera, Bluetooth 4.0 ve son olarak 16 ve 32 GB’lık seçenekleri olacak. Özelliklerinin ve görünümünün büyük bir kısmı (plastik olması dışında) iPhone 5 ile aynı olacak.

iPhone 5C’nin yurtdışı fiyatları: 16 GB: 99 dolar, 32 GB: 199 dolar.

Özel olarak hazırlanmış kılıf seçenekleri ise 29 dolardan satışa sunulacak (yurtdışı fiyatı).

iPhone 5C Kılıf
iPhone 5C Kılıf

iPhone 5S

iPhone 5S
iPhone 5S

En fazla değişiklik yapılan model ise iPhone 5S oldu. iPhone 5S ile gelen özelliklere baktığımızda; gri, gümüş ve altın tonlarındaki renk seçenekleri, alüminyum kaplı kasa yapısı, 64 bitlik A7 işlemci, yeni Nexus 7’deki gibi OpenGL – ES 3.0 özelliği, hız olarak iPhone 5’ten 5 kat daha hızlı, yeni home butonu tasarımı, 8 megapiksel kamera, 1.5 mikronluk pikseller ile daha kaliteli fotoğraf çekimi, saniyede 10 kare özelliği ile çoklu fotoğraf çekimi, biri beyaz ve soğuk, diğeri ise sıcak renkleri daha iyi vermesi için tasarlanmış çift kamera flaşı, 120FPS’de 720p‘lik video çekimi, parmak izi sistemi ile geliştirilmiş yeni güvenlik sistemi gibi birçok özellik mevcut.

iPhone 5S’in yurtdışı fiyatları: 16 GB 199 dolar, 32 GB 299 dolar, 64 GB 399 dolar (yurtdışı fiyatı).

Çoklu renk seçeneği olan kılıf fiyatları ise 39 dolardan satışa sunulacak (yurtdışı fiyatı).

iPhone 5C ve iPhone 5S için ön siparişler 13 Eylül‘de Amerika, Avustralya ve Kanada’da başlayacak. 20 Eylül’de Amerika, Avustralya, Kanada, Çin (ilk kez), Fransa, Almanya, Japonya, Singapur ve İngiltere’de; Aralık ayında ise bütün dünyada (100 ülkede) satışa sunulacak.

iPhone 5S Home Butonu ve Parmak İzi Sistemi
iPhone 5S Home Butonu ve Parmak İzi Sistemi
iPhone 5 Alt Kısım
iPhone 5 Alt Kısım

Ayrıntılı gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler