AnasayfaEditördeniOS 7'de Pil Ömrünü Arttırmanın Yolları

iOS 7’de Pil Ömrünü Arttırmanın Yolları

Eğer siz de bir iOS 7 kullanıcısı iseniz ve pil ömründen şikayet ediyorsanız; bu önerileri dikkate almanızda fayda var.

Mobil teknolojinin ilerlemesiyle birlikte akıllı telefonlardaki büyük ekranlar, geliştirilmiş işlemciler vs gibi özellikler, doğal olarak pil ömrünü olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle son zamanlarda piyasaya çıkan akıllı telefonlardaki son teknoloji malzemeler ile pil ömrü bazen son derece can sıkıcı seviyeye gelebiliyor. Dolayısıyla kullanıcılar artık pil ömrünü arttırmak için farklı yöntemlere başvurabiliyor. İşte bu pil sıkıntılarını yaşayan akıllı telefon modellerinden biri ise Apple‘ın akıllı telefonu: iPhone!

10 Eylül 2013 tarihinde düzenlenen bir etkinlikte iPhone 5S ve iPhone 5C ile birlikte tanıtılan iOS 7’nin özelliklerini daha önce paylaşmıştık. Şimdi ise iOS 7’de pil ömrünü arttırma konusunda yapılması gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

iOS 7’de pil ömrünü arttırmak için yapılması gerekenler

1- Arkaplan Yenilemesi’ni kapatın

Arkaplan Yenilemesi; internet ya da konum servisleri açıkken, uygulamaların kendilerini yenilemesini sağlar. Dolayısıyla bu özelliğin kapatılması işlemci yükünü azaltır ve pil ömrü konusunda fayda sağlar.

Yol: Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile

2- Otomatik güncellemeleri kapatın

Otomatik güncellemeler ile yeni müzik ve videoları telefonunuza indirebilirsiniz. Ancak bu özelliğin kapatılması hem veriden hem de pilden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Yol: Ayarlar > iTunes ve App Store > Güncellemeler

3- Hareketi azaltın

iOS 7’nin Parallax teknolojisi sayesinde simgeler ve uyarılarda efekt kullanılıyor. Duvar kağıdına 3 boyutlu havası vermesi ise bir diğer efekti. Ancak pil ömrü için, bu özelliğin pasif hale getirilmesinde ciddi fayda var. Bu özelliğin her cihazda olmadığını da belirtelim.

Yol: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt

4- Konum Servisleri’ni kapatın

Konum servisleri GPS teknolojisini kullanarak sürekli konum taraması yapar ve konum bilginizi günceller. Bunun açık olması demek, GPS’in açık olması demek. GPS’in açık olması demek ise işlemciyi zorlamak demek. Dolayısıyla şarj süresini düşürmek demek.

Yol: Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri

5- Dinamik duvar kağıtları kullanmayın

Güzel bir özellik olmasına rağmen dinamik duvar kağıtlarını Parallax teknolojine benzemektedir. Fonksiyonel bir faydası olmadığını söyleyebiliriz.

Yol: Ayarlar > Parlaklık ve Duvar Kağıdı > Seç > Stills

6- AirDrop’u kapatın

AirDrop; iOS cihazlar arasında kablosuz veri transferi yapılmasını sağlıyor. Bu özelliğin de her cihazda olmadığını belirtelim.

Yol: Parmağınızı ekranın alt kısmından yukarı doğru sürükleyin. Açılan Kontrol Merkezi’nden AirDrop özelliğini kapatın.

7- Spotlight aramasını kapatın

Spotlight araması; cihaz içinde arama yapılmasını sağlayan bir özelliktir.Bu özellik ile verilerin bütün çeşitleri arama sonuçlarında listelendiği için işlemci tam performans çalışır. Bu özelliği kapatarak işlemci döngüsünü azaltmış ve pil ömrüne yardımcı olmuş olursunuz.

Yol: Ayarlar > Genel > Spotlight Araması

Kaynak: tapscape.com

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler