Anasayfaİnternetİndirim Kodu Kullanımı Türkiye'de Hızla Artıyor

İndirim Kodu Kullanımı Türkiye’de Hızla Artıyor

Türkiye, indirim kuponlarına henüz Amerika ve Avrupa kadar aşina değil. Ancak bu alışkanlık yavaş yavaş değişmeye başladı. Google Trends verilerine göre “indirim kodu” ve “indirim kuponu” aralamaları gitgide artıyor.

indirim kodları arama hacmi google trends

Online alışveriş sitelerinin çoğunda da artık indirim kuponu kampanyaları görmeye başladık. İlerlediğimiz dönemlerde indirim kuponu kullanımının online alışveriş alışkanlığı halini alacağını söylememiz yanlış olmaz.

Türkiye pazarına giren yabancı indirim kuponu markaları da bu durumun göstergesi aslında. Amsterdam merkezli, 10 ülkede hizmet veren Saleduck markası ülkemizde de hizmet vermekte ve Saleduck Türkiye olarak 1. yılını doldurdu. Geçtiğimiz 1 yıl içerisinde ülkemizde hızlı bir büyüme kaydeden, Belçika’nın pazar lideri Saleduck önümüzdeki dönem için Türkiye’nin indirim kodu kültürü konusunda oldukça olumlu beklentilere sahip.

Geçtiğimiz dönemlere ait araştırmalarına baktığımızda, indirim kuponları ile ilgili ilginç verilere ulaşıyoruz.

en çok hangi mağazalar indirim kuponu veriyor

Saleduck verilerine göre en çok indirim kuponu veren mağazalar bu şekilde gösterilmiş. Her kategorinin en popüler mağazaları indirim kuponu kullanımına alışmış gözüküyor. Bu mağazaların yanı sıra, Flo gibi diğer mağazaların kuponlarını da bulmak mümkün.

İndirim Kuponları’nın Avantajları

İndirim kodlarının müşteri açısından avantajları belli aslında. İndirimi araştıran, fiyat konusunda hassas olan müşteriler ekstra indirim kazanıyor. Mağazalarda indirim kuponları sayesinde bu tarz müşterileri kaçırmamış, ayrıca fiyat konusunda hassas olmayan müşterilerine de boşuna indirim vermemiş oluyor.

Ancak indirim kuponlarının alışveriş alışkanlıklarına daha farklı etkileri de var.

indirim kodu istatistikleri

Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre, indirim kuponu minimum tutarına ulaşmak için kupon kullanan her 10 müşteriden 7’si ilave ürün eklemiş.

müşterilerin sepeti terk etme nedenleri

İndirim kuponları ayrıca, sepeti terk etme oranlarını azaltmak için de mağazalar için büyük bir silah. Yine Fransa market araştırmasına göre, sepeti terk eden her 2 müşteriden 1 tanesi, indirim kuponu bulamadığı için sepeti terk ediyor.

Fransa, Avrupa geneli ve Amerika’da kupon kültürü daha yerleşmiş olsa da, e-ticaret alanında olumlu rakamlar veren Türkiye’nin de bu trendleri yakın zamanda takip edeceğini bekleyebiliriz.

Türkiye’nin en popüler mağazaları, kuponlarını Saleduck üzerinden yayınlıyorlar. Tchibo indirim kodu gibi kullanımı popüler olan diğer kuponları da online alışveriş müşterileri buradan bulabilirler.

Sonuç olarak indirim kuponları, online alışveriş yapan müşterilere ekstra indirimler sunarken, mağazalar içinde digital pazarlamada kullanabilecekleri bir araç oluyor. Tabi ki her mağazanın kampanya ihtiyaçları farklı olacaktır, ancak indirim kuponlarını iyi kullanan mağazaların gelecekte bir adım öne çıkacağı tahmin edilebilir.

indirim kuponları

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler